fot. flickr.com

Amerykańskie wsparcie dla Trójmorza

Przy poparciu obu partii amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza. W myśl dokumentu rząd Stanów Zjednoczonych zobowiązał się do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku. Jej pomysłodawcami była Polska i Chorwacja. Dziś do grupy należy 12 państw Unii Europejskiej, które mogą liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych.

– Stany Zjednoczone uważają, że inwestowanie w Trójmorze i zaangażowanie się USA w ten projekt po prostu się opłaca, co mnie osobiście bardzo cieszy – podkreślił Andrzej Duda, prezydent RP.

Dowodem na to jest przyjęta w środę przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych  rezolucja. Dokument, jak głosi jego treść, wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy.

– Gwarancja bezpieczeństwa państw regionu Morza Bałtyckiego pozostaje ważnym priorytetem administracji amerykańskiej. Mam nadzieję na dalszą owocną współpracę w tej mierze – wskazał Gitanas Nauseda, prezydent Litwy.

Oficjalnie nie wiadomo, kto obejmie urząd prezydenta USA. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to kandydat Demokratów – Joe Biden.

– Obawiam się, że Joe Biden bardziej skoncentruje się na sprawach Bliskiego Wschodu i Azji: Chin, Japonii, Korei czy Indii. Natomiast Europa nie będzie już odgrywała tak dużej roli jak za czasów prezydenta Trumpa – akcentował dr Marceli Burdelski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Trójmorze jest dla USA bardzo ważnym projektem. Pozwala na realizację geostrategicznego interesu ograniczenia wpływu Rosji w bardzo istotnym pasie całej centralnej Europy.

Chodzi tu nie tylko o państwa unijne, ale także np. o Ukrainę czy Macedonię – wskazał politolog dr Grzegorz Piątkowski.

– To państwa, które nie są w Unii Europejskiej, nie są jeszcze w praktyczny sposób częścią Trójmorza. Stany Zjednoczone chciałyby je do tego dołączyć, ponieważ wtedy wpływy Rosji zostaną zmarginalizowane w tym niesłychanie istotnym regionie Europy – podkreślił ekspert.

W myśl nowej rezolucji amerykańskiej Trójmorze dostanie ok. miliarda dolarów na realizację projektów strategicznych, głównie w zakresie infrastruktury.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl