Afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego

Platforma Obywatelska chce wstrzymania prac nad nowelizacją ustawy o nadzorze finansowym do czasu złożenia wyjaśnień przez premiera i ministra sprawiedliwości. Według opozycji, poprawka do ustawy o przejmowaniu banku jest odwetem szefa KNF za nieprzyjęcie propozycji korupcyjnej. Ustawą zajmowała w piątek senacka komisja. Na poniedziałek zaplanowane są wewnętrzne kontrole w Komisji Nadzoru Finansowego. Opozycja już piątek weszła do siedziby Komisji.

Nowelizacja ustawy o nadzorze finansowym przewiduje m.in., że Komisja Nadzoru Finansowego może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank, w przypadku słabej kondycji finansowej banku przejmowanego. To regulacje, które funkcjonują już w innych krajach Europy – mówił ekonomista dr Marian Szołucha.

– Wcale nie nadzwyczajny na skalę europejską czy światową. Jest to pomysł, któremu przyświeca przede wszystkim bezpieczeństwo naszych depozytów, bezpieczeństwo całego sektora tak, by nie dopuszczać do upadłości banków – powiedział dr Marian Szołucha.

PO i Nowoczesna uważają jednak, że poprawkę celowo zgłoszono w trybie pilnym dwa dni po tym, gdy właściciel m.in. Getin Noble Banku Leszek Czarnecki zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu propozycji korupcyjnej ze strony prezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Opozycja chce wstrzymania prac nad nowelizacją, gdyż poprawka jest formą szantażu – informował w piątek szef Platformy Obywatelska Sławomir Neumann.

– Była opisana w rozmowie jako groźba przejęcia banku za złotówkę, chyba, że jeden z przedsiębiorców zapłaci 40 mln okupu, żeby takiej ustawy nie było – poinformował.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że poprawka jest odpowiedzią na wytyczne Komisji Europejskiej. Sprawa jest wyjaśniana – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Zdecydowanie zadziałaliśmy szybciej, natychmiast, w porównaniu do naszych poprzedników, dokumentacja została zabezpieczona – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W czwartek do resortu finansów wybrali się posłowie Platformy Obywatelskiej. W piątek z kolei razem z Nowoczesną weszli do Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie uzyskali dostępu do dokumentów.

– PiS i podlegli rządowi urzędnicy nie chcą nic wyjaśnić, chcą po prostu chować wszystko pod dywan, w tym dokumenty, po które dzisiaj przyjechaliśmy – powiedziała Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.

Marcin Pachucki, pełniący obowiązki przewodniczącego KNF, informował, że w poniedziałek komisja przeprowadzi kontrolę wewnętrzną.

– Rusza kontrola wewnętrzna w zakresie działań byłego pana przewodniczącego. Na co dzień współpracujemy również z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, przekazujemy wszystkie informacje, wszystkie dokumenty, o które jesteśmy proszeni – wskazał Marcin Pachucki.

Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, dodał, że system finansowy w Polsce nie jest zagrożony.

– Wszystko jest bezpieczne, stabilne i Narodowy Bank Polski w ostateczności o to zadba – zapewnił prof. Adam Glapiński.

Tę poprawkę oraz kilka innych związanych ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochroną inwestorów na rynku finansowym Sejm przyjął 9 listopada. Teraz zajmuje się nimi senacka Komisja Budżetu i Finansów. Prawnik Marcin Jakóbczyk zauważył, że swoimi działaniami Platforma Obywatelska utrudnia wyjaśnienie tej sprawy.

– Insynuacje ze strony polityków Platformy Obywatelskiej mówiące o tym, że prokuratura tego nie wyjaśni, bo jest sterowana przez ministra Ziobrę, czyli zero zaufania do urzędników państwowych – powiedział Marcin Jakóbczyk.

Prokuratura przesunęła przesłuchanie właściciela Getin Banku Leszka Czarneckiego na 19 listopada, gdyż ten przebywa obecnie poza krajem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl