[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Polsce zależy na Sojuszu Północnoatlantyckim oraz na dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi

Polsce zależy na Sojuszu Północnoatlantyckim oraz na dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – to są nasze priorytety – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W czwartek odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Chorwację zaproszono do udziału w grupie bojowej V4 [czytaj więcej].

Mariusz Błaszczak podkreślił, że aktualnie „ważne jest, w jaki sposób doprowadzimy do zwiększenia wojsk amerykańskich w Polsce, a nie czy”, co jest ważne dla naszego bezpieczeństwa oraz dla naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej.

– Podczas spotkania na Słowacji rozmawialiśmy o naszej aktywności w ramach V4. W przyszłym roku będzie kolejny dyżur naszej grupy bojowej. Na 2023 r. ustaliliśmy kolejny dyżur Grupy Wyszehradzkiej. W przyszłym roku dołączy do nas Chorwacja, a więc ten dyżur będzie sprawowany nie tylko przez wojska: polskie, czeskie, słowackie, węgierskie, ale także chorwackie. Współpracujemy z Chorwacją bardzo blisko. Wojska chorwackie są na terytorium Polski – powiedział Mariusz Błaszczak.

Propozycja kanclerz Niemiec Angeli Merkel dotycząca utworzenia europejskiej armii nie spotkała się z akceptacją w europarlamencie [więcej].

– Pani kanclerz zapowiedziała, że to jej ostatnia kadencja, że nie będzie ubiegała się o stanowisko przewodniczącej CDU, a więc można wnosić, że to jest tylko hasło polityczne, bo czyż można realnie patrzeć na takie przedsięwzięcia, skoro Niemcy nie wydają 2 proc. swojego dochodu na rzecz obronności? (…) Wiarygodność tej propozycji jest niska – podkreślił minister.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że postawa Polski jest jednoznaczna, jeśli chodzi o temat bezpieczeństwa naszego państwa.

– My opieramy nasze bezpieczeństwo przede wszystkim na relacjach w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnionych bardzo bliską współpracą ze Stanami Zjednoczonymi. Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy realistami. Dlatego, że dziś to są poważne gwarancje. Projekt, o którym mówiła kanclerz Angela Merkel jest projektem niepewnym i niewiele wskazującym na to, że w sytuacji, w jakiej znajduje się Unia Europejska, jest możliwy do wykonania. To taka deklaracja przypominająca deklarację polityka odchodzącego z życia politycznego, który przedstawia swoje przemyślenia – wskazał.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że „Polsce zależy na Sojuszu Północnoatlantyckim oraz na dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi” i to są nasze priorytety.

Całą rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl