fot. Wikipedia Commons

Afera korupcyjna w polskim wojsku

Sześć osób w tym wysokich rangą oficerów zostało zatrzymanych w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. 

Jak podała jedna ze stacji radiowych prokuratura postawiła im zarzuty ustawiania przetargów, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień oraz wyłudzenia pieniędzy na szkodę wojska.

Straty mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów zł. Niewykluczone są też kolejne zatrzymania w związku z tą sprawą.

Poseł Marek Opioła z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych podkreśla, że to jest bardzo duży problem, ponieważ informacje o korupcji przy przetargach w polskiej armii wielokrotnie docierały do posłów.

–  Wielokrotnie na posiedzeniu Komisji ds. Służb Specjalnych zajmujemy się tą sprawą i odpytujemy podczas posiedzeń służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo polskich przetargów zbrojeniowych. Jest to Agencja Bezpieczeństwa Zewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i CBA. Mam nadzieje, że jak zostanie udowodniona wina tych żołnierzy, w polskim wojsku ten proceder zostanie zlikwidowany, ponieważ to jest rak, który „zżera” armię od wewnątrz. To są pieniądze naszych wszystkich podatników i nie może być tak, że w największym planie wydatków na obronność, przetargi są po prostu ustawiane. Jest to proceder niedopuszczany – mówił poseł Marek Opioła.

RIRM

drukuj