fot. PAP/Rafał Guz

A. Sandauer: Należy przywrócić prestiż zawodu pielęgniarki

Należy przywrócić prestiż zawodu pielęgniarki – podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere” Adam Sandauer. Pomóc może w tym nowy kierunek studiów w WSKSiM w Toruniu. Ministrowie nauki i zdrowia dali zielone światło władzom uczelni właśnie na kształcenie pielęgniarek.

W naszym kraju brakuje osób, które opiekują się pacjentem. Jeszcze inne zdecydowały się na wyjazd za granice albo pracują w innym zawodzie.

Adam Sandauer wskazuje, że nobilitacją dla pielęgniarek może być przejęcie przez nich części zadań wykonywanych przez lekarzy.

– Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby przywrócić godność temu zawodowi, temu kształceniu. W Polsce są luki, jeśli chodzi o niektóre specjalności: nie ma lekarzy, pediatrów, anestezjologów, diabetologów. Można dyskutować, czy mamy dużo czy mało lekarzy, ale to jest osobna kwestia. Natomiast na pewno pewne działania lekarzy mogą przejąć pielęgniarki, jeżeli będzie ich wystarczająco dużo. Obecnie pielęgniarek jest ewidentnie za mało. Za otwarcie tego kierunku w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu należy się kłaniać – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere”.

Studia na kierunku pielęgniarstwo będą prowadzone w WSKSiM na poziomie pierwszego stopnia. Niewykluczone, że kierunek ruszy jeszcze w tym roku akademickim. Rekrutacja potrawa do 15 października br. Więcej informacji można znaleźć na stronie uczelni. [tutaj]

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu funkcjonuje od 2001 roku. Uczelnia oferuje studia licencjackie, magisterskie, inżynierskie oraz podyplomowe.

RIRM

drukuj