A. Rzepliński: ujawnione maile stawiają TK w dobrym świetle

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński twierdzi, że ujawnione maile sędziów stawiają Trybunał w bardzo dobrym świetle. Według niego, ujawniona korespondencja pokazuje równy dystans do wszystkich i bez sensu są „pomówienia o jakiś spisek”.

Maile między sędziami TK Piotrem Tuleją a Stanisławem Biernatem, z kwietnia, maja i czerwca ub.r. ujawnił portal tvp.info.

Wynika z nich, że kierownictwo TK wiedziało jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o TK autorstwa PO-PSL, że prowadzi ona do „psucia państwa”. Sędziowie przyznają, że zarzuty wobec propozycji PO „tworzą nieznośną aurę TK”. Co w efekcie sprawi, że po zmianie władzy będzie on zdelegitymizowany.

To kolejna wielka kompromitacja sędziów Tulei i Biernata oraz prezesa Rzeplińskiego – powiedziała poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, i dodała, że w tej sytuacji powinni się podać do dymisji.

Ze wszystkich tych maili wynika, że sędziowie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, co robili, czyli że ustawa jest niekonstytucyjna. Zdawali sobie oni sprawę z tego, że sprzeniewierzają się swojej funkcji sędziowskiej, bo godzili się na uchwalanie i pomagali w ukrywaniu faktu, że ustawa jest niekonstytucyjna. Oni myśleli, że wygrają te wybory, wtedy nic nigdy nie wyszłoby na zewnątrz. Nawet jakby Prawo i Sprawiedliwość, które by przegrało, wniosłoby skargę do Trybunału, to oni by powiedzieli, że ustawa jest zgodna z Konstytucją. Ponieważ wybory nie poszły po ich myśli, to kolejne działania pokazują, że Trybunał jest – w tym składzie: Rzepliński, Tuleja, Biernat, Zubik – doszczętnie skompromitowany – podkreśliła prof. Pawłowicz.

Przypomnijmy, że 19 grudnia kończy się kadencja obecnego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego.

RIRM

drukuj