(fot.PAP)

Ustawa o OFE trafi do TK

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS – pisze jeden z dzienników.

Zdaniem prawników z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają bowiem zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Ekonomista Janusz Szewczak powiedział, że system emerytalny w takim kształcie, w jakim został stworzony, był skazany na pasożytowanie na pieniądzach publicznych.

– Nie dawał żadnych gwarancji godnych emerytur dla Polaków na starość. Tu były przede wszystkim uwzględnione interesy wielkiego, głównie zagranicznego kapitału, który świetnie wyszedł na tej reformie. Przecież nie możemy powiedzieć, że Polacy na tym skorzystali. Wręcz przeciwnie. Dołożyliśmy do tego interesu kilkanaście miliardów złotych. Inną rzeczą są natomiast metody, procedury. Legislacja tego rządu jest skandaliczna. Można powiedzieć, że praktycznie każda z ustaw przygotowywanych przez obecną ekipę PO-PSL, budzi zasadnicze kontrowersje natury prawnej –powiedział Szewczak.

Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w ostatecznej postaci ma być gotowy w ciągu kilku tygodni.

RIRM

drukuj