fot. twitter.com/arekmularczyk

A. Mularczyk: Niemcy są jednym z najbogatszych państw świata i jest to także wynikiem tego, że nigdy się nie rozliczyły z II wojny światowej

Wyrok sądu w Sulmonie we włoskiej Abruzji, który nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań gminie Roccaraso i rodziną ofiar masakry w listopadzie w 1943 roku wpisuje się w pewną tendencję poszukiwania dróg prawnych przez wszystkie kraje i ofiary, które z rąk nazistowskich Niemiec doznały ogromnych szkód – podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk, komentując informację, że włoski sąd nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań za masakrę ludności Abruzji. Sprawa dotyczy zabójstwa 128 osób w 1943 roku. Zbrodni dokonali Niemcy.

Sąd stwierdził, że padli oni ofiarami „zabójstw, zagłady, deportacji”. Włoskie media określiły wyrok jako historyczny. Zgodnie z orzeczeniem sądu w Sulmonie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Roccaraso, na terenie której doszło do egzekucji, oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

Jak wskazuje przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji, w sytuacji, kiedy Niemcy nie chcą płacić odszkodowań motywując to różnymi względami, to takie państwa, jak Włochy, Grecja, a teraz także Polska wywierają na ten kraj pewną rodzaju presję.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości uruchomił działania mające na celu uzyskanie odszkodowania od Niemiec za straty wojenne. W tym celu powstał m.in. parlamentarny zespół ds. reparacji. Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreśla także, że wyrok włoskiego sądu jest formą presji na Niemcy.

Myślę, że ta decyzja polityczna, którą Niemcy prędzej czy później będą musieli podjąć, będzie właśnie wynikiem presji, która z różnych stron świata będzie na Niemcy wywierana. […]Wszyscy dobrze wiemy, że Niemcy wyrządziły ogrom szkód i ogrom krzywd Polakom, ale też wielu innym narodom i nigdy tak naprawdę do końca nie wyrównały tych szkód. Dzisiaj Niemcy są najbogatszym państwem Europy, jednym z najbogatszych państw świata i jest to także wynikiem tego, że nigdy się nie rozliczyły z II wojny światowej – akcentuje poseł PiS.

Poseł Arkadiusz Mularczyk wskazuje, że Polska jest właśnie na etapie, kiedy podejmujemy intensywne działania, aby te krzywdy wyrównać.

To nie jest krótka i prosta droga, ale to jest pierwszy krok, który podjęliśmy do tego, żeby w przyszłości Niemcy zaczęły poważnie rozmawiać z Polską na temat reparacji dla kraju, odszkodowań dla poszczególnych obywateli i spadkobierców tych wszystkich ofiar, które doznały krzywd i szkód na skutek inwazji Niemiec na Polskę – mówi przewodniczący parlamentarnego zespół ds. reparacji.

Obecnie ofiary II wojny światowej bądź ich bliscy nie mają możliwości domagania się przed polskimi sądami odszkodowań od Niemiec za poniesione straty. Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy 100 posłów zajmie się skargą w sprawie zniesienia tak zwanego immunitetu sądowego. W ocenie posłów do polskich sądów mogłoby wpłynąć nawet kilkaset tysięcy tego rodzaju pozwów.

RIRM

drukuj