Rozpoczęło się drugie posiedzenie zespołu ds. systemowych zmian w służbie zdrowia

Trwa drugie posiedzenie zespołu ds. systemowych zmian w służbie zdrowia, powołanego przez Ministerstwo Zdrowia. 

W rozmowach uczestniczą m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstw: Zdrowia, Finansów, Cyfryzacji, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Narodowego Funduszu Zdrowia. Rezydenci jak na razie nie uczestniczą w pracach zespołu. Resort zdrowia wciąż czeka na ich zaangażowanie.

Członkowie zespołu chcą wspólnie wypracować optymalne rozwiązania m.in. w obszarze finansowania służby zdrowia.

Każdy głos jest dla ministerstwa cenny. Pierwsze spotkanie było bardzo merytoryczne. Resort przeanalizował dotychczasowe propozycje – podkreśliła Milena Kruszewska, rzecznik prasowy MZ.

– Podczas dzisiejszego spotkania odniesiemy się do propozycji przedstawionych na poprzednim spotkaniu przez stronę społeczną. Oczywiście będą to propozycje rozwiązań dotyczących wzrostu nakładów na ochronę zdrowia oraz będą to analizy możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Kolejne spotkanie zespołu najprawdopodobniej odbędzie się znowu za dwa tygodnie, ponieważ zgodnie z zarządzeniem zespół musi zakończyć prace do 15 grudnia, tak aby uwzględnić harmonogram prac w parlamencie nad ustawą budżetową na 2018 rok. Umożliwi to ewentualne odzwierciedlenie efektów prac zespołu już w przyszłorocznym budżecie państwa – wskazała Milena Kruszewska.    

Pierwsze spotkanie dotyczyło zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i sposobu zagospodarowania tych środków. Brali w nim udział m.in. przedstawiciele rządu, pacjentów oraz niektórych zawodów medycznych.

Kolejne posiedzenie ma się odbyć za dwa tygodnie. Do 15 grudnia zespół ma zakończyć prace. Wtedy też poznamy wnioski na przyszyły rok.

Zespół ws. systemowych zmian w służbie zdrowia powołano w następstwie protestu głodowego rezydentów, którzy domagali się m.in. większych środków na służbę zdrowia. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nakłady sukcesywnie rosną. Do Sejmu trafił projekt resortu, stopniowo zwiększający finansowanie do 6 proc. PKB w 2025 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl