MZ: Projekt ws. utworzenia sieci szpitali

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt w sprawie utworzenia tzw. sieci szpitali. Jest to wersja na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Resort przedstawił także projekty ws. zmian finansowania szpitali. Około 85 proc. środków na lecznictwo szpitalne będzie wykorzystane w ramach sieci, natomiast pozostałe będą dzielone w konkursach.

W myśl ustawy ma powstać system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – PSZ, czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Zdaniem resortu, zmiany mają zapewnić m.in. stabilność finansowania szpitali i poprawić dostęp pacjentów do świadczeń specjalistycznych.

To bardzo potrzebne i oczekiwane rozwiązania – podkreśliła poseł Joanna Kopcińska, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

Najważniejsze jest to, żeby był jak najlepszy dostęp do usług medycznych przez pacjentów. Jak wiemy, do tej pory ten kontakt był utrudniony przez wielomiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów. Z drugiej strony te szpitale nie dla wszystkich były jednakowo dostępne. Ostatnio były różnego rodzaju doniesienia medialne mówiące o tym, jak ciężko jest dostać się na oddział szpitalny bez wcześniejszej wizyty np. w gabinecie prywatnym. Na to nie każdego było stać – wskazała poseł Joanna Kopcińska.

Pod koniec września Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie tzw. sieci szpitali. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Pierwsze wykazy zakwalifikowanych do PSZ mają być ogłoszone nie później niż do 31 marca 2017 r. Oddziały NFZ mają zawrzeć umowy z tymi szpitalami do 1 lipca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl