A. Mularczyk: Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec dla Polski za zniszczenia podczas II wojny światowej jest obecnie finalizowany

Raport ws. wysokości odszkodowania od Niemiec dla Polski za zniszczenia podczas II wojny światowej jest obecnie finalizowany – poinformował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. W poprzedniej kadencji Sejmu polityk był szefem parlamentarnego zespołu zajmującego przygotowaniem dokumentu. Obecnie raport jest tłumaczony na języki niemiecki i angielski.  

Dziś przypada 81. rocznica agresji niemieckiej na Polskę. Wydarzenie to zapoczątkowało II wojnę światową. W ciągu 6 lat wojny nasz kraj poniósł największe straty materialne, w ludności oraz w potencjale gospodarczym. Do dzisiaj rozmiar strat i zakres represji nie jest dokładnie znany. Historycy szacują, że nasz kraj stracił ok. 6 mln swoich obywateli.

Do tej pory Polska nie otrzymała żadnych pieniędzy od Niemiec. Tymczasem reparacje udało się uzyskać Grecji. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk jest przekonany, że skuteczne wyegzekwowanie należnych Polsce odszkodowań wojennych to kwestia czasu.

– Problematyka strat wojennych była przedmiotem dwuletnich prac zespołu parlamentarnego. Sfinalizowaliśmy już raport o stratach wojennych i jestem przekonany, że będzie on przedmiotem dalszych prac w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ta problematyka jest dla nas niezwykle ważna, bo tutaj nie chodzi tylko o kwestie roszczeń, zobowiązań i wyrównania strat, ale to też kwestia podmiotowego traktowania Polski – zaznacza Arkadiusz Mularczyk.

Treści raportu nie poznamy dziś. Ma on zostać opublikowany po tym, jak zapadnie decyzja polityczna. Wiadomo, że kwota reparacji należnych Polsce od Niemiec oszacowana w dokumencie różni się od tej wynikającej z raportu z 1947 r., którą po waloryzacji oszacowano na ok. 850 mld dolarów. W nowym raporcie zastosowano nowe dane i nowoczesne metodologie liczenia strat wojennych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj