fot. PAP/Paweł Supernak

A. Duda: Jednym z obowiązków prezydenta jest stanie na straży bezpieczeństwa kraju i obywateli

Jednym z obowiązków prezydenta jest stanie na straży bezpieczeństwa kraju i obywateli; realizuję to co uważam, że jest dzisiaj obowiązkiem prezydenta – oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Garwolinie.

Prezydent został zapytany przez dziennikarzy, czy kłopotem jest dla niego decyzja mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło o rezygnacji ze stanowiska szefowej jego kampanii wyborczej.

„Nie jest to kłopot. To jest decyzja pani mecenas” – odparł Andrzej Duda. Wskazał, że w związku z epidemią kampania wyborcza „de facto nie jest prowadzona”.

„Zaniechałem najważniejszego elementu, jaki realizowałem w swojej kampanii, czyli spotkań bezpośrednich z moimi rodakami. Uważałem, że byłoby to nieodpowiedzialne, żeby spotykać się z ludźmi, gromadzić ich w sytuacji, kiedy jest zagrożenie – wtedy jeszcze potencjalne, ale które może w każdej chwili narosnąć. Jak widać tak się niestety dzieje i że była to bardzo słuszna decyzja” – mówił prezydent odnosząc się do swojej decyzji z początku miesiąca.

„Miałbym bardzo obciążone sumienie, gdyby się okazało, że przez moje spotkania wyborcze ktokolwiek zachorował” – dodał szef państwa polskiego.

Na uwagę, że opozycja zarzuca mu, iż jest on w uprzywilejowanej pozycji, gdyż codziennie występuje i udaje się w różne miejsca kraju, a takiej możliwości pozbawiona jest opozycja i w związku z tym należałoby zmienić termin wyborów, odparł: „ja realizuję w moim poczuciu obowiązki prezydenckie”.

„Jednym z obowiązków prezydenta jest stanie na straży bezpieczeństwa kraju i obywateli i ja właśnie w tej chwili to robię. Wszyscy się staramy w tej chwili to robić” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak dodał, prawem opozycji jest krytykować rządzących. Ale – zaznaczył – zwracał się z prośbą, aby polska polityka w obecnej sytuacji miała wymiar konstruktywny.

„Abyśmy wszyscy razem działali tak, aby w jak największym stopniu ograniczyć zachorowalność wśród obywateli, czyli prowadzić profilaktykę, sprawdzać czy system działa” – mówił prezydent.

W Polsce potwierdzono dotąd 93 przypadki koronawirusa, dwie z tych osób zmarły. Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tys. testów.

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. [czytaj więcej] 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl