źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura 37-278-1

83. rocznica Zbrodni Wawerskiej

27 grudnia 1939 r. w podwarszawskim wówczas Wawrze Niemcy podczas nocnej obławy rozstrzelali 106 mężczyzn. Zbrodni dokonano w odwecie za zabicie dwóch niemieckich podoficerów, do których w wawerskiej restauracji strzelali kryminaliści.

Historyk, prof. Wiesław Wysocki podkreśla, że krwawe wydarzenie na Wawrze miało zastraszyć Polaków i pokazać bezwzględność i surowość zaborcy.

Warszawa – w opinii gubernatora Hansa Franka – była miastem najbardziej niebezpiecznym dla Niemców. Mówił, żeby gdyby Warszawy nie było w generalnym gubernatorstwie, to nie byłoby 90 proc. problemów, które mają Niemcy z utrzymaniem pacyfikacji Polaków – wyjaśnia prof. Wiesław Wysocki.

W intencji ofiar zbrodni sprawowana będzie Msza św. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Następnie w miejscu straceń na symbolicznym cmentarzu przy ul. 27-go Grudnia przeprowadzona zostanie ceremonia złożenia wieńców. W ramach obchodów odbędą się też spacery historyczne pod nazwą „Wawer – Pamiętamy”.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl