fot. pixabay.com

83 lata temu Niemcy rozpoczęli metodyczną eksterminację Polaków w obozie koncentracyjnym Auschwitz

Auschwitz było realizacją szaleńczego planu wyniszczania narodów, jaki nakreślił Adolf Hitler. W wykonanie tego planu włączył całe Niemcy. 83 lata temu do największego z niemieckich obozów przywiezieni zostali pierwsi Polacy.

14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, brał udział w obchodach, jakie odbyły się w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie. Przypomniał, że większość Niemców poparła szaleńcy plan Adolfa Hitlera.

– Elementem tego planu, szaleńczego programu było podzielenie narodów na te, które mają prawo do życia i wolności oraz na te, które powinny być skazane na zagładę – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

W tym szaleńczym planie nie było miejsca dla Żydów, Polaków, Romów i tych wszystkich, którzy cenili wolność. Plan wdrażany przez Niemcy od 1933 roku przybrał na sile 83 lata temu. Do obozu Auschwitz, stworzonej przez Niemców fabryki śmierci, przewiezionych zostało 728 obywateli Polski wcześniej więzionych w Tarnowie za podejmowaną działalność niepodległościową. To wydarzenie uznawane jest za początek funkcjonowania obozu.

W miejscu, gdzie ludzie ludziom zgotowali ten los, przebywał minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

– Obóz, który urządzono dla eksterminacji obywateli polskich, w krótkim czasie został włączony w niemiecki plan tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej – zaakcentował prof. Piotr Gliński, wicepremier.

W obchodach, jakie odbyły się w niemieckim obozie Auschwitz, udział wzięli byli więźniowie. Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 złożone zostały znicze i wieńce. W tym miejscu, w trakcie funkcjonowania obozu, Niemcy rozstrzelali tysiące osób, w zdecydowanej większości Polaków.

Obchody budują pamięć, a ta po latach ulega zatarciu – wskazał dr Robert Derewenda, historyk kierujący oddziałem IPN w Lublinie.

– Współczesna opinia publiczna – przede wszystkim opinia międzynarodowa – nie zawsze ma świadomość, kto te obozy prowadził, w jakim celu i kto był ofiarą w tych obozach. Tym bardziej warto przypominać, że cała machina zbrodni była urządzona i prowadzona przez państwo niemieckie, a głównymi ofiarami tych obozów byli Żydzi, Polacy i inne narodowości, które były eksterminowane właśnie przez państwo niemieckie – podsumował dr Robert Derewenda.

Muzeum Auschwitz otworzyło nowe centrum obsługi zwiedzających. Można korzystać z niego od dzisiaj. Centrum mieści się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55. Z tego miejsca rozpoczynać się będzie zwiedzanie miejsca pamięci.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl