Kilkudziesięciu b. więźniów przyjedzie na obchody wyzwolenia Auschwitz

Kilkudziesięciu byłych więźniów przyjedzie na obchody 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które obędą się na jego terenie 27 stycznia. To zawsze są najważniejsi uczestnicy uroczystości – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

„W większości będą to byli więźniowie z Polski, ale przyjadą też osoby z zagranicy” – dodał rzecznik.

Główne uroczystości odbędą się 27 stycznia na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Rozpoczną się o godz. 18.30 w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Półtorej godziny później uczestnicy wezmą udział w ceremonii przy pomniku ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów Birkenau. Tam zmówione zostaną modlitwy.

Podczas tegorocznych obchodów w sposób szczególny przypomniane zostaną ofiary Zagłady. W 2018 r. przypada 75. rocznicę uruchomienia na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau czterech ogromnych komór gazowych wraz z krematoriami. Wizualnym symbolem uroczystości będzie obraz Davida Olere, byłego członka Sonderkommando, czyli grupy więźniów zmuszanej przez Niemców do usuwania ciał zgładzonych.

David Olere przeżył wojnę. W obrazach i rysunkach przedstawił on tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl