78 lat od męczeństwa o. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie śmierci Auschwitz 

Mija 78 lat od męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. Franciszkanin został zamordowany w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. W Oświęcimiu i Harmężach odbędą się dziś uroczystości upamiętniające świętego.

Centralnym punktem dzisiejszej rocznicy będzie Msza św. na terenie byłego obozu Auschwitz przed blokiem jedenastym, w którego podziemiach znajduje się cela śmierci św. o. Maksymiliana. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Prof. Wojciech Polak podkreśla, że św. Maksymilian Maria Kolbe jest „świętym na każde czasy”.

– O. Maksymilian jest świętym na dzisiejsze czasy, ale właściwie jest świętym na każde czasy. Fundamentem naszej chrześcijańskiej religii jest miłość bliźniego. Z jego ofiary wynika wzór do naśladowania, że miłość każdego bliźniego musi być bezwzględna, a nawet heroiczna. Jest to dla nas wielki przykład, wielkie wyzwanie – wskazuje historyk.

Św. Maksymilian Maria Kolbe oddał swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Bez wody i pożywienia przeżył dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 roku został uśmiercony przez wstrzykniecie zabójczego fenolu.

RIRM

drukuj