fot. pixabay.com

Oświęcim: Uroczystości 84. rocznicy pierwszego transportu do obozu KL Auschwitz

Z udziałem byłych więźniów w Oświęcimiu zakończyły się uroczystości 84. rocznicy pierwszego transportu do obozu KL Auschwitz. Dziś także obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą. Następnie złożone zostały wieńce przed tablicą upamiętniającą deportację pierwszego transportu Polaków w pobliżu dawnej rampy kolejowej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. byli więźniowie, w tym Bogdan Bartnikowski, który do obozu trafił jako dziecko z Powstania Warszawskiego.

– To dla mnie wielkie przeżycie być tutaj. Co roku staram się być. Trzeba o tym pamiętać. To jest bardzo trudna pamięć, ale konieczna. Żyjemy dla teraźniejszości i przyszłości, ale sięgam pamięcią do tego, co tutaj miało miejsce – podkreślił Bogdan Bartnikowski.

14 czerwca 1940 roku z tarnowskiego dworca do Oświęcimia wyruszył transport 728 więźniów politycznych. Większość z nich stanowili Polacy. Wojnę przeżyło 325 z nich, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

Datę 14 czerwca 1940 roku uważa się za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Był on największym miejscem męczeństwa i zagłady II wojny światowej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl