fot. PAP/Tomasz Gzell

76 lat od wyzwolenia niemieckich obozów zagłady w Ravensbrueck i Sachsenhausen

Mija 76 lat od wyzwolenia niemieckich obozów zagłady w Ravensbrueck i Sachsenhausen. Hołd pomordowanym oddano na warszawskich Powązkach.

Symboliczna mogiła na warszawskich Powązkach upamiętania Polki pomordowane w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck. [czytaj więcej]

Ze względu na pandemię, w tym miejscu uczczono pamięć ofiar niemieckich zbrodniarzy – mówi Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Oddajemy hołd polskim patriotkom, z których większość była żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego i trafiła do tego strasznego miejsca, dlatego że była wierna idei niepodległościowej – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

W tym piekle na ziemi w latach 1939-1945 znalazło się ponad 40 tysięcy Polek. Trafiło tu wiele warszawianek po upadku powstania. Kobiety z Polski stanowiły w tym obozie największą grupę narodowościową. Niemcy na wielu z nich prowadzili eksperymenty medyczne.

Łącznie oprawcy wymordowali 32 tysiące Polek. Oddano hołd ofiarom niemieckich zbrodni dokonanych w obozach Ravernsbrueck i w Sachsenhausen. Przez ten z koeli obóz przeszło 200 tys. Polaków. Większość została zamordowana, w tym generał Stefan Rowecki ps. „Grot”, dowódca Armii Krajowej.

TV Trwam News

drukuj