80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Polska wciąż nie otrzymała reparacji od Niemiec

80. rocznica wybuchu II wojny światowej to także okazja do tego, by po raz kolejny zaakcentować fakt, że Niemcy nigdy nie wypłaciły Polsce reparacji wojennych. Polskie władze wielokrotnie w ostatnim czasie zapowiadały, że będą się domagać od Niemiec reparacji, gdyż sprawa ta nie została jeszcze w należyty sposób rozwiązana.

Parlamentarny zespół ds. reparacji wkrótce ogłosi raport końcowy ze swoich prac. Jego zadaniem jest oszacować straty, jakie podczas II wojny światowej poniosła Polska.

Historyk dr Leszek Pietrzak podkreśla, że Polsce reparacje się należą.

– Polsce należą się reparacje za II wojnę światową, za straty, jakich doznaliśmy – straty z rąk Niemiec. To ogromne straty. Sprawa reparacji wojennych to najbardziej drażliwa kwestia polityczna dla Niemiec. Niemcy bardzo boją się tej kwestii. Od wielu miesięcy niemieckie media usiłują podważyć zasadność polskiego wniosku o reparacje wojenne od Niemiec. Wskazują, że Niemcy wypłaciły już te reparacje i że sprawa jest zamknięta – podkreślił historyk.

W piątek rzecznik niemieckiego rządu powtórzył, że z punktu widzenia Berlina kwestia reparacji jest zamknięta. Z kolei prezydent USA Donald Trump zadeklarował neutralność w polsko-niemieckim sporze o reparacje za zniszczenia poniesione przez Polskę wskutek wybuchu II wojny światowej. [czytaj więcej] 

RIRM

drukuj