W Belwederze dzieci przygotowywały kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej

Stołeczni uczniowie przygotowali we wtorek świąteczne kartki dla mieszkających w USA polskich weteranów II wojny światowej. „To lekcja historii dla dzieci, pokazujemy że jesteśmy jedną wspólnotą, że pamiętamy o naszych bohaterach” – mówił prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

Akcja przygotowywania przez dzieci kartek świątecznych dla polskich weteranów mieszkających poza granicami kraju odbyła się we wtorek po raz szósty. Wzięli w niej udział uczniowie warszawskich szkół podstawowych. W ramach tegorocznej edycji, uczniowie przygotowywali kartki świąteczne dla mieszkających w USA weteranów, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej.

„Jestem przekonany, że dla wszystkich weteranów będzie to taka miła świąteczna niespodzianka, że oni będą wzruszeni, bo się tego nie spodziewają. Pokazujemy, że jesteśmy jedną wspólnotą, że pamiętamy o naszych bohaterach, jesteśmy im wdzięczni i chcemy im sprawić świąteczną niespodziankę” – powiedział Adam Kwiatkowski.

Zdaniem prezydenckiego ministra, akcja przygotowywania kartek dla weteranów jest lekcją historii dla uczniów.

„One (kartki) trafią do bohaterów naszej niepodległości, do tych, którzy w trakcie II wojny światowej walczyli o to, aby Polska była wolna, aby Polska mogła być demokratyczna, aby Polska mogła się normalnie rozwijać; bardzo dużo z nich do Polski, o którą walczyli, nie mogło po wojnie wrócić” – wskazywał Adam Kwiatkowski.

„Jedną z tych osób będzie pan generał Emil Mentel – on już ma 103 lata, walczył pod Tobrukiem, walczył pod Monte Cassino. Miałem w tym roku zaszczyt przekazać mu jego generalską nominację, bardzo się z niej ucieszył” – mówił prezydencki minister.

Dzieci przygotowują kartki dla konkretnych osób. Najpierw losują nazwisko osoby, a potem specjalnie dla niej przygotowują świąteczną kartkę z życzeniami.

Kartkę dla generała Emila Mentela przygotowała 14-letnia Alicja. Jej praca przedstawia renifera między choinkami. Uczennica wyraziła nadzieję, że generałowi dzięki jej kartce „będzie bardzo miło i poczuje się bardzo doceniony”.

Na kartce 12-letniego Kajetana znalazła się bombka z kolorowych cekinów.

„Weterani to osoby, które powinno darzyć się szacunkiem, ponieważ one walczyły i przez to, że one to robiły, to może akurat właśnie tutaj rozmawiamy. Trzeba pogratulować takim osobom, że ryzykowały swoje życie, ale też z okazji świąt złożyć życzenia” – mówił Kajetan.

„Moja karta przedstawia dużą, błyszczącą gwiazdę betlejemską. W środku jest choinka z ozdobami i życzenia. Życzę weteranowi, żeby był zdrowy i żył jak najdłużej” – mówiła 8-letnia Ola.

„Sądzę, że to jest miłe dla weterana, jeśli jest daleko i dostaje kartki, i wie, że ktoś o nim pamięta tutaj, w Polsce” – stwierdziła 12-letnia Alicja. Na jej kartce znalazły się bałwanki.

Na kartce ministra Kwiatkowskiego znalazł się świąteczny wieniec i bałwanki.

„Nie wiem, gdzie mieszka adresat mojej kartki, czy w miejscu, gdzie w trakcie świąt towarzyszyć mu będzie śnieg za oknem, czy nie, ale tu, z Polski przesyłamy mu serdeczne pozdrowienia, życzenia i wyrazy sympatii. Myślę, że to, co wzrusza tych, dla których te kartki przygotowujemy, to jest to, że oni widzą, że one są malowane z serca, że dzieci przekazują to, co mają w sobie najcieplejszego” – powiedział Adam Kwiatkowski.

PAP/RIRM

drukuj