fot. Monika Bilska

29. rocznica powstania Radia Maryja. „Jest obecne w codziennej modlitwie, kształtuje postawy dobra w życiu, także w jego wymiarze wspólnotowym i narodowym”

Radio Maryja świętuje 29. rocznicę powstania. Uroczystości odbywały się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Radio Maryja to nie tylko katolicka rozgłośnia. To wspólnota. Dzisiaj ze względu na pandemię nie mogła wspólnie świętować na hali w Toruniu. Urodziny rozgłośni wierni spędzali przed telewizorami, ale na modlitwie, gromadząc się wokół Matki Bożej, wyjątkowej patronki.

Uroczystości 29. rocznicy powstania Radia Maryja odbywały się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Dla Rodziny Radia Maryja zaśpiewał zespół TRIM.

Najświętsza Maryja Panna jest wyjątkową patronką dla całej Rodziny Radia Maryja, dlatego w sobotę ta rodzina wynagradzała Jej Niepokalanemu Sercu. Rozważania w trakcie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca poprowadził Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Naucz nas za Tobą mówić: Bądź wola Twoja, tak jak w niebie, niech będzie na ziemi, niech będzie w moim życiu, w każdej sytuacji – modlił się założyciel i dyrektor Radia Maryja.

Radio Maryja rozmodliło Polskę. Każde kolejne paciorki różańca to wspólne wołanie w intencji Ojczyzny i narodu. To wołanie, ta modlitwa różańcowa wybrzmiała także podczas uroczystości w toruńskiej świątyni.

Rozgłośnia z Torunia to wyrazisty głos, który zmusza do dokonania wyboru. Trudno pozostać wobec niego obojętnym – mówił ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel. Tłumaczył, że katolicka rozgłośnia z Torunia pomaga wiernym kształtować ich relację z Bogiem. Uwidoczniło się to zwłaszcza w okresie pandemii.

– W tym jakże trudnym czasie Radio Maryja docierało do wszystkich, którzy potrzebowali modlitwy, formacji intelektualnej, moralnej, społecznej oraz świadomości, że nikt nie jest oderwany od wspólnoty Kościoła – akcentował ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

Mszy św., która była centralnym punktem dzisiejszych uroczystości, przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Tłumaczył, że Radio Maryja jest obecne w codziennej modlitwie, kształtuje przy tym postawy dobra w codziennym życiu, także w jego wymiarze wspólnotowym i narodowym.

– Szczególnie ten wymiar narodowych spraw przez wiele wystraszonych lub zakłamanych środowisk, zapomniany, osierocony, źle rozumiany, przekręcany, jest przez Radio Maryja przytulany, chroniony, oczyszczany i ukazywany z wiarą – podkreślał metropolita szczecińsko-kamieński.

Katolicka rozgłośnia z Toruniu regularnie sięga po nauczanie św. Jana Pawła II. To nauczanie polskiego Papieża stało się dla Rodziny Radia Maryja wyjątkową wskazówką i punktem odniesienia. Dziś to dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie Ojciec Święty, próbują zrujnować środowiska ateistyczne – zwracał uwagę ks. abp Andrzej Dzięga.

– Ludzie wiary próbują iść za Janem Pawłem II, uczyć się świętości od niego, ale ludzie bezbożni chcą to świadectwo zakrzyczeć, bo albo nie czują w sobie siły, albo nie mają gotowości, aby za nim podążyć. Trwa to kamienowanie  – wskazał ks. abp Andrzej Dzięga.

Odrzucenie Boga przejawia się w ulicznych manifestacjach popierających zabijanie nienarodzonych dzieci. Wiele lat temu przejawem tej walki, tego odrzucenia, stała się profanacja krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Wciąż możemy to zatrzymać, gromadząc się wokół Maryi z różańcem w ręku – podkreślał metropolita szczecińsko-kamieński.

– Niech trwa modlitwa, spokojna, ufna, cierpliwa, pełna wiary, składająca wszystko przez Maryję w dłoniach Ojca. Modlitwa dająca odwagę wierności Bogu wobec świata – powiedział ksiądz Arcybiskup.

Ta modlitwa to codzienne wsparcie wielu chorych, cierpiących i samotnych. Radio Maryja o nich pamięta. O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor rozgłośni, wskazywał, że razem budujemy dzieło dla Pana Boga, w służbie Polsce i drugiemu człowiekowi. Jesteśmy jednym narodem – mówił dyrektor Radia Maryja.

– Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. I tyle tych ziarenek, to jest ta Rodzina Radia Maryja. Ten pomógł, ten pomógł – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Jeśli jest ziarno, to musi być też siewca. Właśnie w taki sposób o Radiu Maryja mówił św. Jan Paweł II. Radio jest jak siewca, który wyszedł siać – podkreślał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej.

– Ojciec Dyrektor wyszedł siać i to ziarno padło tu w Toruniu na żyzną glebę 29 lat temu. Wyrosło nie tylko radio, ale powstały również inne dzieła – podkreślił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Wśród tych dzieł jest: TV Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, a także Park Pamięci Narodowej oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość św. Jana Pawła II. To wszystko dzieła tysięcy słuchaczy, którzy na całym świecie wspierali katolickie media w Toruniu. Za to zaangażowanie dziękował dziś o. Dariusz Paszyński, wikariusz Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

– Kto boi się Boga, nie lęka się. Bojaźń Boża, która jest początkiem mądrości – jak wskazuje Pismo Święte – sprawia, że człowiek czuje się bezpieczny w obecności Boga – wskazał o. Dariusz Paszyński CSsR.

Jesteśmy ciągle wezwani do tego, żeby się nie lękać – podkreślił redemptorysta. Jesteśmy wezwani, nie tylko jako pojedyncze ziarna, ale jako wspólnota. Trwająca na modlitwie, jedna wspólnota.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl