fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

18. rocznica śmierci gen. R. Kuklińskiego

Mija 18. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego, zwanego „pierwszym polskim oficerem w NATO”. W czasie zimnej wojny, współpracując z CIA pod pseudonimem „Jack Strong”, przekazał Amerykanom kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentów dotyczących PRL, Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego.

Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w USA. Z okazji kolejnej rocznicy śmierci w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie prezentowana jest dziś okolicznościowa wystawa.

Głównym eksponatem jest medal, którym gen. Kukliński został uhonorowany przez CIA za wkład w działalność amerykańskiego wywiadu.

To wyjątkowa postać w historii – mówi dyrektor Izby Pamięci, Filip Frąckowiak.

– Wszystko, co przychodziło od dowództwa Układu Warszawskiego do Polski, przechodziło przez ręce Ryszarda Kuklińskiego i odwrotnie. Dzięki temu miał unikalną wiedzę, nawet większą niż wielu generałów i dzięki temu mógł przesłać Stanom Zjednoczonym ok. 40 tysięcy stron sowieckich dokumentów. Polskie wojsko – trzeba to podkreślić – miało być zmuszone ataku (oczywiście wbrew interesowi Polski) na zachód Europy w imię interesów Kremla, polscy dowódcy mieli być marionetkami w rękach Rosjan, a polscy żołnierze – być „mięsem armatnim”. Dzięki działaniom Ryszarda Kuklińskiego udało się temu zapobiec – przypomina Filip Frąckowiak.     

Wystawa w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie potrwa do 20 lutego. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej generalkuklinski.com.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl