fot. Autorstwa Jason T. Bailey, U.S. Air Force - Original from: http://www.defenselink.mil; exact source, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5192888

15 lat temu Rosja napadła na Gruzję

15 lat temu, w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 r., Rosja napadła na Gruzję. Konflikt rozpoczął się po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji. W efekcie wojny, która trwała pięć dni, Rosja zablokowała przystąpienie Gruzji do NATO i doprowadziła do utraty przez Tbilisi kontroli nad separatystycznymi republikami Osetii Południowej i Abchazji.

Gruzja podjęła wówczas zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do Osetii Południowej i dalej w głąb terytorium Gruzji.

„Minęło piętnaście lat od wybuchu wojny sierpniowej 2008 roku. Dzisiaj jest szczególny dzień dla nas wszystkich – rosyjska agresja militarna pociągnęła za sobą ogromne straty w ludziach, przymusowe wysiedlenia cywilów oraz czasową okupację naszych terytoriów, co do dziś pozostaje głównym wyzwaniem dla suwerenności i dalszego rozwoju naszego kraju” – wskazał Irakli Garibaszwili, premier Gruzji, w mediach społecznościowych.

12 sierpnia 2008 r. do Tbilisi przybyła delegacja przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej na czele z prezydentem Polski, Lechem Kaczyńskim. Prezydenci: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy wzięli udział w manifestacji, na którą przyszło ok. 150 tysięcy Gruzinów. Padły tam słynne słowa prof. Lecha Kaczyńskiego: „Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”

Tego samego dnia Francja, pełniąca prezydencję w UE, doprowadziła do podpisania porozumienia nazywanego od nazwisk sygnatariuszy – prezydentów Rosji i Francji – porozumieniem Miedwiediew-Sarkozy. 12 sierpnia Dmitrij Miedwiediew wydał rozkaz przerwania ofensywy w Gruzji.

Rocznicy nie przemilczał szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, który przypomniał, że UE była w pełni zaangażowana w wysiłki zmierzające do zakończenia konfliktu.

„Wzywamy wszystkich uczestników do konstruktywnego zaangażowania się w dyskusje w celu osiągnięcia pełnej realizacji sześciopunktowego porozumienia z 12 sierpnia 2008 roku. Podkreślamy również prawo uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych do wyboru trwałego rozwiązania, w tym dobrowolnego, bezpiecznego i godnego powrotu” – zaakcentował Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

W czasie działań zbrojnych rosyjskie wojska zajęły Osetię Południową i Abchazję oraz część terytorium samej Gruzji, z którego wycofały się po podpisaniu rozejmu. Pozostały jednak na terenach Osetii Południowej i Abchazji, a pod koniec sierpnia 2008 r. Rosja uznała ich niepodległość.

W efekcie wojny, która trwała pięć dni, Rosja zablokowała przystąpienie Gruzji do NATO i doprowadziła do utraty przez Tbilisi kontroli nad separatystycznymi republikami: Osetią Południową i Abchazją. Media przypomniały, że tereny Gruzji przy granicy z separatystycznymi i kontrolowanymi przez Rosję Osetią Południową oraz Abchazją to tzw. strefy strachu, gdzie w skrajnie trudnych warunkach żyje ok 10 tys. osób.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl