fot. PAP/Dariusz Delmanowicz

103. rocznica urodzin ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Ks. bp E. Frankowski: Wybudował ponad 400 nowych kościołów i utworzył 220 nowych parafii. Uznawał prawo komunistyczne za bezprawie nieobowiązujące w sumieniu

1 lutego 1918 roku w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża urodził się ks. abp. Ignacy Tokarczuk, zagorzały przeciwnik komunizmu, nazywany przez swoją postawę „biskupem niezłomnym”. Jest uznawany za jednego z duchowych przywódców pokojowej walki Polaków o wolność w czasach PRL-u. „Wybudował ponad 400 nowych kościołów i utworzył 220 nowych parafii. Uznawał prawo komunistyczne za bezprawie nieobowiązujące w sumieniu, bo niesprawiedliwe i brutalne” – wskazał ks. bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej, podczas „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Ks. abp Ignacy Tokarczuk urodził się w rodzinie jednych z najbardziej zamożnych gospodarzy w niewielkiej kresowej wsi Łubianki Wyższe. Jego rodzice byli bardzo religijni – niedługo po jego narodzinach i chrzcie postawili kapliczkę ku czci jego patrona, św. Ignacego Antiocheńskiego jako wotum za życie i zdrowia dziecka, z nadzieją, że Maryja wyprosi mu łaskę powołania kapłańskiego. Modlitwy rodziców zostały wysłuchane, gdy w 1942 roku przyjął święcenia kapłańskie. Dzięki wychowaniu w pobożnej i patriotycznej rodzinie ukształtowała się jego silna osobowość, dzięki której przeciwstawił się komunistycznemu terrorowi.

– Z domu rodzinnego na Podolu wyniósł wytrwałą ufność i moc Bożej Opatrzności, twardy charakter, szacunek dla ludzkiej pracy, a także odrazę do wszelkiego kłamstwa. Nie uznawał kompromisów wobec komunistycznego systemu. Miał to wpojone już od dziecka. Mówił: „Znam komunizm i wiem, czym jest chrześcijaństwo, i swej drogi nie zmienię, bo byłoby to wbrew memu sumieniu” – mówi ks. bp Edward Frankowski, który w 1989 r. przyjął święcenia biskupie z rąk ks. abp. Ignacego Tokarczuka.

Swoją bezkompromisowość „biskup niezłomny” odnosił także do życia Kościoła.

– Mówił nam, księżom: „Lepiej, żeby parafia była bez księdza, niż żeby w niej był zły ksiądz” – wspomina ks. bp Edward Frankowski.

W trudnych czasach PRL-u budował nowe kościoły, czemu sprzeciwiały się władze komunistyczne.

– Wybudował ponad 400 nowych kościołów i utworzył 220 nowych parafii. Uznawał prawo komunistyczne za bezprawie nieobowiązujące w sumieniu, bo niesprawiedliwe i brutalne – zwraca uwagę ks. bp Edward Frankowski.

Z powodu swojego niezłomnego charakteru stał się legendą antykomunistycznej opozycji w Polsce czasów czerwonego reżimu.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 roku w wieku 94 lat.

Cała rozmowa z ks. abp. Edwardem Frankowskim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl