Zostańcie i zarabiajcie

W Krakowie szukają sposobu na zatrzymanie emigracji ekonomicznej

Wielu młodych ludzi kończących studia wraca w swoje rodzinne strony i nie znajdując tam dla siebie przyszłości, decyduje się na emigrację zarobkową. Tak być nie musi, wystarczy zachęta i dobry pomysł na własną działalność gospodarczą.

W Krakowie trwają rozmowy tutejszego magistratu z 11 wyższymi uczelniami w sprawie możliwości przeprowadzenia specjalnych seminariów dla studentów poświęconych problematyce prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pozytywnie na pomysł krakowskich urzędników odpowiedziało już 7 uczelni. Urzędnicy będą tam prowadzić seminaria, na których poruszą problematykę związaną z zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa. Liczą na to, że w ten sposób część młodych, dobrze wykształconych osób zostanie w Krakowie i zdecyduje się na pracę na własny rachunek.

– Chodzi o to, by zatrzymać młodych, którzy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy lub po studiach w Krakowie wracają w swoje rodzinne strony, a nie znajdując tam dla siebie perspektyw, wybierają emigrację zarobkową – podkreślił Wojciech Łaptaś, kierownik oddziału obsługi przedsiębiorcy wydziału spraw administracyjnych krakowskiego urzędu miasta. Zajęcia skierowane będą do studentów trzeciego i czwartego roku studiów. Pierwsze seminaria ruszą już w maju.

Chcąc zachęcić krakowian do pracy na własny rachunek, magistrat prawdopodobnie już od przyszłego roku zrezygnuje z pobierania opłaty (100 zł) za rejestrację działalności gospodarczej. Trwają też prace, by ułatwić małym przedsiębiorcom kontakty z urzędem. W tym celu już w wakacje zostanie uruchomiony nowy Punkt Obsługi Przedsiębiorcy przy ul. Wielickiej. Trwają ostatnie uzgodnienia, by przyszły przedsiębiorca mógł zarejestrować swoją działalność w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– W jednym miejscu zostaną skupione też wszystkie procedury, z jakimi przedsiębiorca może się zetknąć, a jest ich aż 110 – dodał Łaptaś. W nowym POP będzie także miejsce dla innych instytucji z tzw. otoczenia biznesu.

W Krakowie co roku rejestruje się około 7,5 tys. nowych podmiotów gospodarczych. W bazie figuruje ok. 78 tys. przedsiębiorców. – Chcemy, by jeszcze więcej osób decydowało się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, i zależy nam na tym, by były to osoby wykształcone, mające pomysł na nowe, niekonwencjonalne działalności, także bazujące na nowych technologiach – zaznaczył Wojciech Łaptaś.

Marcin Austyn, Kraków
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl