fot. Autorstwa Alyeksyey Melkin - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99142

Zaduszki Katyńskie. J. Wiśniewska: Będziemy wspominać tych, którzy odeszli, a ich miejsce w historii jest zaznaczone piórem i sercem młodych ludzi

Na Jasnej Górze 2 listopada odbędą się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość zostanie połączona z prezentacją publikacji „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, która zawiera prace laureatów i finalistów tegorocznego konkursu historyczno-literackiego o tym samym tytule. Dostępna nieodpłatnie książka popularyzuje wiedzę o sowieckiej zbrodni wśród młodzieży. Jest także narzędziem promocji młodych twórców.

Współorganizatorem wydarzenia jest europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Konkurs organizuję już od 14 lat. W ciągu tego czasu do przywracania prawdy o zbrodni katyńskiej zameldowało się ponad 3 tys. uczniów z województwa śląskiego. W tym roku wzięło udział 169 uczniów – wyjaśniła europoseł.

Jak wskazała, Zaduszki Katyńskie są ściśle związane z promocją książki.

Książka jest ukoronowaniem konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Jest to szansa dla młodych ludzi na debiut literacki. Cieszę się, że od 14 lat corocznie mogę wydawać książkę, zawierającą najlepsze prace. Konkurs odbywa się pod patronatem naukowym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Parce, które są w tej książce, to są prace absolutnie wybitne. Młodzież, która staje do zadania przywracania pamięci i prawdy o zbrodni katyńskiej, to młodzież niezwykła, bardzo inteligentna, z dobrym piórem, dokumentująca prawdę historyczną. Czasem opisuje losy swoich krewnych, którzy zginęli w różnych miejscach Golgoty Wschodu. Walor artystyczny jest absolutnie nie do przecenienia – zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska.

Europoseł zdradziła, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia.

Pomysł Zaduszek Katyńskich zrodził się wiele lat temu w gościnnych progach Katolickiego Tygodnika „Niedziela”. Ks. infułat Ireneusz Skubiś, który bardzo kibicował mi w organizacji tego konkursu o Katyniu, powiedział: „Pani poseł, trzeba by zrobić zaduszki połączone z promocją – Zaduszki Katyńskie”. I tak to się zaczęło – mówiła poseł do PE.

Dodała, że tegoroczne Zaduszki Katyńskie odbywają się w wyjątkowym miejscu, w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze, w kaplicy Golgoty Wschodu o godz. 11.00.

W miejscu, o którym marzył ks. prałat Peszkowski, więzień Kozielska, który ocalał i mówił, że on ocalał po to, żeby dawać świadectwo prawdy o Katyniu – podkreśliła.

Następnie uczestnicy wydarzenia udadzą się pod epitafium smoleńskie. Tam złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

Będziemy wspominać tych, którzy odeszli, a ich miejsce w historii jest zaznaczone również piórem i sercem młodych ludzi, którzy opisują i dokumentują zbrodnie katyńską i którzy wskazują, że choć czasy się zmieniają, to istota brutalności rosyjskiego imperializmu w kontekście zmasowanej wojny na Ukrainie jest niezmienna, więc ta pamięć historyczna, biorąc pod uwagę ten współczesny kontekst, jest konieczna. Dobrze, że mamy taką młodzież, takich nauczycieli, którzy przygotowują młodzież do tego konkursu, wspaniałe rodziny, które wspierają swoje dzieci w wychowaniu patriotycznym – akcentowała Jadwiga Wiśniewska.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl