fot. PAP/Rafał Guz

W Pałacu Prezydenckim odbywa się Lekcja RP „Duchowni Niezłomni”

Kapłani niezłomni to duchowi liderzy, którzy stali się bohaterami polskiej wolności – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, minister rozpoczął dziś w Pałacu Prezydenckim Lekcję RP pod tytułem „Duchowni Niezłomni”. 

To okazja do rozmowy ze świadkami i bliskimi tych kapłanów – podkreślił minister. Lekcje mają nam uświadamiać historię i wartości, o których musimy pamiętać. Dzisiejsza jest szczególna, bo ma też za zadanie oddać cześć wyjątkowym postaciom – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

– Wszyscy możemy sobie uświadomić, że w historii Rzeczpospolitej był taki czas, w którym właśnie kapłani byli liderami wspólnoty i działali w jej imieniu w czasach, gdy nie była ona wolna. To jest taki dzień, w którym patrzymy na historie ostatnich kilkudziesięciu lat i przypominamy sobie te wielkie postacie polskiej historii począwszy od ks. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, aż po tych niezłomnych kapłanów czasów „Solidarności”, kiedy swoją działalność na Żoliborzu prowadził błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział minister Wojciech Kolarski.

Lekcja RP poprzedziła przypadający jutro Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony w ubiegłym roku przez Sejm.

Jutro przypada również 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

RIRM

drukuj