fot. Katarzyna Cegielska

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się sympozjum pt. „Trzeźwość polską racją stanu”. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych gości

„Trzeźwość polską racją stanu” to tytuł sympozjum, które odbyło się we wtorek w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Podczas każdego wydarzenia toruńska uczelnia gości wielu znakomitych prelegentów.

Modlitwa o trzeźwość narodu popłynęła we wtorek z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu  [czytaj więcej]

– Podejmujemy stałe wysiłki, aby nasz naród odnawiał się moralnie, aby zerwał z nietrzeźwością, bo jesteśmy świadomi, że trzeźwość jest polską racją stanu. Racja stanu oznacza kierowanie się najwyższym dobrem Ojczyzny – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759867625213964306

„Trzeźwość polską racją stanu” – tytuł wydarzenia ma być zachętą do całkowitej abstynencji podczas Wielkiego Postu. Alkohol ma dramatyczny wpływ na zdrowie i nie tylko.

– Mamy istnieć jako Polska, jako Polacy, jako Naród i rozwijać się. Wszystko, co temu nie służy, jest sprzeczne z polską racją stanu. A wszystko, co temu służy, ją wzmacnia – wskazał dr hab. Krzysztof Wojcieszek, prof. Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759880872931578196

Tymczasem dane dotyczące spożywania alkoholu budzą niepokój. Problem dotyczy także nieletnich – zwróciła na to uwagę dr Janina Bokun, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Badania pokazują nam, że 80 proc. polskich dzieci w wieku 15-16 lat oraz 93 proc. nastolatków wieku 17-18 lat co najmniej raz w życiu sięgnęło po alkohol – zaznaczyła dr Janina Bokun.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759883908550734175

Choroba alkoholowa jest poważnym zagrożeniem, dlatego ważne jest, by zapobiegać uzależnieniom – podkreślił ks. dr Jan Seremak CSMA, rektor seminarium św. Michała i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

– Wspominając straszną niewolę Polski, ks. Markiewicz wskazał na grzechy narodowe, jako główne źródło niewoli, m.in. pisze on tak: alkoholizm to choroba obyczajowa, fizyczna i społeczna, która wyrządza więcej zła niż najgroźniejsze zarazy – powiedział ks. dr Jan Seremak CSMA.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759885965915508940

Niestety po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Niska samoocena, chęć bycia kochanym, podziwianym i zauważonym sprawia, że wpadają w szpony uzależnienia od mediów społecznościowych, ale też od alkoholu.

– Trzeba żyć więcej tutaj i teraz, a nie w mediach społecznościowych. Relacje,  które nawiązujemy, trzeba przenosić jak najszybciej z mediów społecznościowych do świata rzeczywistego. Trzeba odciąć się od sieci, chociaż na chwilę – mówił dr Mateusz Kaleta, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759907612953354381

Alkohol ma nie tylko negatywny wpływ na to, jak postrzegamy siebie, ale także na nasze życie w społeczeństwie – podkreślała to w swoim wystąpieniu dr Ilona Nowosad, prodziekan wydziału nauk społecznych i komunikacji multimedialnej, kierownik Instytutu Informatyki i Informatyki Medialnej AKSiM.

– Negatywne skutki nadużywania alkoholu dla społeczeństwa przejawiają się w takich aspektach jak: rozpad rodzin i relacji społecznych, przemoc i agresja społeczna, marginalizacja społeczna, zawodowa dezintegracja, wzrost przestępczości związanej z alkoholem, bezdomność i ubóstwo, problemy zdrowotne społeczeństwa, a także destrukcyjny wpływ na młode pokolenie – wskazała dr Ilona Nowosad.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759908769876611345

To młode pokolenie potrzebuje dziś wzorców. Tym punktem odniesienie dla młodzieży, ale też rodzin, które są niszczone przez alkoholizm, może być błogosławiona Rodzina Ulmów 

– Wychowuje się przez przykład. Mieć czas dla dziecka, to początek wszelkiego wychowania. Tak było właśnie w domu Ulmów i oby tak było w naszych rodzinach – mówił ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacji Rodziny Ulmów.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1759912649955873248

Patronat medialny nad sympozjum objęły m.in. TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj