PAP/EPA

UE: po blisko trzech godzinach zakończyło się wysłuchanie Polski

Niemal trzy godziny w Luksemburgu trwało we wtorek wysłuchanie Polski ws. praworządności. Kwestie dalszych kroków będą podejmowane na kolejnym spotkaniu Rady UE do spraw Ogólnych.

Jak poinformowała przedstawicielka bułgarskiej prezydencji, szefowa MSZ Ekaterina Zachariewa, „sprawa praworządności w Polsce i dalszych kroków w procedurze art. 7 traktatu będzie dyskutowana na następnym spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych”.

Swoje zadowolenie „z atmosfery i rzeczowości wysłuchania Polski ws. praworządności” wyraził wiceszef MSZ Konrad Szymański.

„Mieliśmy okazję przedstawić w sposób bardzo szeroki i szczegółowy wszystkie aspekty reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, wskazać pewne nieścisłości, które znalazły się w dokumentach KE w tej sprawie” – powiedział po wysłuchaniu.

Polska przez ponad godzinę starała się wyjaśnić zawiłości reform, potem ponad godzinę trwały pytania i odpowiedzi. [czytaj więcej] 

„Sprawę praworządności w Polsce powinniśmy rozwiązać poprzez dialog; jestem do dyspozycji polskich władz, by kontynuować ten dialog” – zapewnił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

PAP/RIRM

drukuj