fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: Polonia musi się dziś zarejestrować do wyborów, by głosować w II turze

Apeluję do całej Rodziny Radia Maryja, aby sprawdzić, czy wszyscy są zarejestrowani do II tury wyborów prezydenckich. Wszyscy, którzy nie byli i nie głosowali w trybie korespondencyjnym w I turze, mają jeden dzień, cały poniedziałek, by się zarejestrować i móc głosować w II turze – powiedział na antenie Radia Maryja Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Rejestracja wniosków o dopisanie do spisu wyborców przez stronę internetową https://ewybory.msz.gov.pl na II turę głosowania w wyborach prezydenckich została uruchomiona dziś o godz. 00.00 czasu lokalnego i trwać będzie przez 24 godz., czyli do 29 czerwca br. do godz. 23.59. Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie – zgłoszenia pozostają ważne na II turę. [czytaj więcej]

– Ci, którzy głosowali w I turze, powinni być automatycznie zapisani do II tury. Jeżeli ktoś zarejestrował się w I turze, a nie otrzymał pakietu wyborczego, to powinien jak najszybciej skontaktować się z placówką konsularną i wyjaśnić sytuację. (…) W większości państw, w których mieszkają Polacy, głosowanie odbywa się w trybie korespondencyjnym. To wynika z epidemii koronawirusa i rozwiązań, jakie stosowane są przez władze. Specyficzna sytuacja polega też na tym, że wszyscy, którzy nie byli i nie głosowali w trybie korespondencyjnym w I turze, mają jeden dzień, cały poniedziałek, by się zarejestrować i móc głosować w II turze – wyjaśnił minister Adam Kwiatkowski.

– Apeluję do całej Rodziny Radia Maryja, aby sprawdzić, czy wszyscy są zarejestrowani – dodał.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że osoby, które nie są zarejestrowane do udziału w II turze wyborów prezydenckich, powinny zgłosić swój udział najlepiej przez portal e-Wybory.

– Można zgłaszać się też pocztą elektroniczną, telefaksem czy dzwonić na telefony właściwych konsulatów. (…) Trzeba mieć ważny polski paszport. (…) Wszystkie informacje są na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz konsulatów. Każdy z naszych rodaków, mieszkających poza granicami Polski wie, który konsulat jest dla niego konsulatem właściwym – zaznaczył minister Adam Kwiatkowski.

radiomaryja.pl

drukuj