fot. Monika Bilska

A. Kwiatkowski: Polaków za granicą przy polskości utrzymała wiara

Polaków za granicą przy polskości utrzymała wiara – powiedział w niedzielę w Toruniu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Przyznał, że było to szczególnie ważne na Wschodzie, gdzie za praktykowanie religii groziły przez lata represje.

Adam Kwiatkowski uczestniczył w Toruniu w XXII Forum Polonijnym, odbywającym się pod hasłem „Patriotyzm w kulturze i tradycji narodowej” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, które swoim patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

„Mamy różne problemy, zupełnie inne w określonych częściach świata. Ciężko, żebyśmy nie mieli różnych problemów, gdy jest nas prawie 20 milionów poza granicami Polski. Mało jest takich narodów, jak naród polski, którego tylu przedstawicieli mieszka poza granicami swojego kraju. O tym warto pamiętać. Obejmując swój urząd prezydenta i składając przysięgę w parlamencie Andrzej Duda podkreślał wagę budowania więzi pomiędzy Polakami mieszkającymi na całym świecie. Tak, aby ci rodacy, którzy żyją poza granicami Polski, wiedzieli, że można na Polskę liczyć” – podkreślił minister Adam Kwiatkowski.

Współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy dodał, że takie podejście głowy państwa do spraw polonijnych jest istotne dla całego otoczenia prezydenta RP.

„Za tymi słowami w parlamencie poszły konkretne działania. Jako współpracownik pana prezydenta mogę powiedzieć, że po raz pierwszy w historii w kancelarii prezydenckiej biuro dedykowano relacjom pomiędzy Pałacem Prezydenckim a tymi, którzy mieszkają poza granicami Polski” – mówił Adam Kwiatkowski.

Prezydencki minister mówił o inicjatywach podejmowanych przez prezydenta w odniesieniu do Polonii. Podkreślał aktywność Andrzeja Dudy m.in. na Wschodzie, gdzie głowa państwa oraz jego współpracownicy odwiedzali i odwiedzają wielu Polaków.

„To forum też odbywa się pod patronatem pana prezydenta. Często, gdy docieramy do miejsc, które kiedyś były na terenie Polski, można usłyszeć tam gwarę polskich regionów sprzed lat. Jest jedno, co łączy wszystkich Polaków na Wschodzie, ale także w innych częściach świata, czyli wiara. To, co Polaków utrzymało przy polskości, to właśnie wiara” – ocenił Adam Kwiatkowski.

Przypomniał, że przez lata za wyznawanie wiary na Wschodzie groziły Polakom, zwłaszcza kapłanom, którzy organizowali w wielu miejscach życie religijne, represje.

„Powinniśmy moim zdaniem wszyscy powtarzać, że wiara daje szansę podtrzymania polskości, trwania w niej. W Rumunii, na Ukrainie, w dalekiej Brazylii czy innych państwach są dwa miejsca, do których Polacy trafiają – kościół i najczęściej zlokalizowana gdzieś w jego okolicy polska szkoła” – podkreślił Adam Kwiatkowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl