Jest szansa na kompromis w kwestii handlu w niedziele

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego proponują odejście od zakazu handlu w niedziele na rzecz skrócenia czasu pracy sklepów w tym dniu. Pomysł ma zostać zaprezentowany na jutrzejszym posiedzeniu Zespołu – informuje dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

Poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, podkreśla, że większość tego gremium opowiada się za zakazem handlu, ale widząc opór części środowisk w tej sprawie podejmują próbę wypracowania kompromisu.

Przy projekcie obywatelskim, który złożyła „Solidarność”, opinia rządu jest następująca: „Spróbujmy ograniczyć pracę na dwie niedziele i zobaczymy, jakie będą skutki”. Jeżeli dwie niedziele mają być handlowe a dwie wolne, to my wpadliśmy na pomysł, żeby ograniczyć czas pracy. Będzie to też na próbę, bo po roku zobaczylibyśmy, jakie będą tego skutki. Według nas lepszy jest system, kiedy sklepy będą pracowały w niedzielę np. do godz. 13.00, niż dwie niedziele wolne i dwie handlowe, bo przy tym systemie będzie pewna dezorientacja, a w naszym pomyśle wszyscy pracujący będą mogli wrócić do domu jeszcze na obiad i spędzić czas z rodziną – wskazuje Adam Abramowicz.

Polityk podkreśla, że takie rozwiązanie powinno odpowiadać także osobom, które mówią, że nie zdążyły zrobić zakupów w ciągu tygodnia.

W informacji podawanej przez gazetę, do wariantu skrócenia czasu pracy sklepów w niedziele pozytywnie nastawione są branża handlowa i rząd. Do pomysłu nie jest przekonana natomiast ,,Solidarność”, będąca autorem projektu ustawy wprowadzającej zakaz handlu w większość niedziel w roku.

Jeśli uda się dojść do kompromisu ws. regulacji dotyczących handlu w niedziele, nowe przepisy mogłyby wejść w życie z początkiem stycznia przyszłego roku.

RIRM

drukuj