fot. sejm.gov.pl

Sejm kontynuuje posiedzenie – zaplanowano głosowania

Sejm, który po godz. 10.00 kontynuuje posiedzenie, przeprowadzi głosowania, które mają potrwać do południa. To jedyny punkt porządku dzisiejszych obrad – ostatniego przed świętami.

Posłowie nie będą głosować – wbrew wcześniejszym planom – nad projektem PiS dot. zmian w ustawie o broni i amunicji. Głosowanie w tej sprawie – jak poinformował po rozpoczęciu obrad marszałek Sejmu Marek Kuchciński – przeniesiono na kolejne posiedzenie Sejmu.

Sejm zdecyduje też o losach poprawek Senatu do rządowej noweli ustawy o odpadach, która zakłada uruchomienie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami (BDO), a także wprowadzenie zmian w sposobie raportowania odbieranych śmieci. Powstanie elektronicznej bazy o odpadach ma pozwolić na ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów komunalnych odbieranych m.in. od właścicieli nieruchomości.

Sejm będzie też głosować nad poprawką Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która zakłada zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała poprawkę przewidującą, że nowe przepisy znoszące m.in. tzw. 30-krotność weszłyby w życie na początku 2019 r.

Posłowie zdecydują także o poprawkach Senatu do rządowej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Senat proponuje m.in. przesunięcie wejścia w życie mechanizmu tzw. podzielonej płatności w przypadku VAT z 1 kwietnia 2018 roku na 1 lipca przyszłego roku oraz by mechanizm tzw. podzielonej płatności mogły stosować wszystkie instytucje działające na podstawie ustawy o usługach płatniczych, a nie tylko banki i SKOK-i.

Nowela ma doprowadzić do ograniczenia patologii polegającej na wyłudzeniach VAT z użyciem tzw. znikających podatników. Ma też zapewnić większe dochody podatkowe, większą pewność działalności gospodarczej i równość zasad konkurencji.

PAP/RIRM

drukuj