fot. twitter.com

Sąd Najwyższy zdecyduje dziś ws. Tomasza Komendy

Sąd Najwyższy ma zadecydować dziś w sprawie Tomasza Komendy, który w 2004 r. został skazany na karę 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo, których nie popełnił. Wniosek o wznowienie postępowania złożyła do Sądu Najwyższego prokuratura, która jest przekonana, że mężczyzna jest niewinny.

Tomasz Komenda odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca tego roku sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił go z odbywania kary. Mężczyzna wyszedł na wolność po 18 latach. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – Tomasz Komenda nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie przekazano łódzkiej prokuraturze okręgowej.

Sąd Najwyższy na wniosek prokuratury dziś ma zadecydować w sprawie mężczyzny. Jeśli sąd zgodzi się i wyda decyzję taką, jakiej chcą śledczy, Tomasz Komenda  zostanie oczyszczony z zarzutów. Wtedy będzie możliwe złożenie pozwu o odszkodowanie za uwięzienie niewinnego człowieka na wiele lat.

W sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa, zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa 15–letniej Małgorzaty K. Od tego czasu Ireneusz M. przebywa w areszcie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj