fot. PAP/Radek Pietruszka

Senat: debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym

W Senacie trwają prace na nad ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości. Dziś kontynuacja debaty w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

W Senacie podczas debaty nad ustawą o Sądzie Najwyższym nie obyło się bez incydentów. Senator Jan Rulewski jako sprawozdawca wniosku opozycji na mównicy wystąpił w masce z tragedii greckiej. Spotkało się to z uwagami prowadzącej obrady wicemarszałek Marii Koc.

Proszę to zdjąć z twarzy i normalnie sprawozdawać, tak jak nakazuje obyczaj. Bo nie wszystko jest opisane w regulaminie – mówiła wicemarszałek Senatu.  

Senatorowie opozycji krytykują prezydenckie ustawy. Zarzucają im niekonstytucyjność, uzależnienie sądów od polityki, naruszenie niezawisłości sędziowskiej. Poruszono m.in. sprawę wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm.

Proszę sobie wyobrazić i stanąć na miejscu młodego sędziego, który w tej chwili będzie mianowany przez polityków. W każdej sytuacji wyroku będzie ze strony podsądnego oczerniony i zdezawuowany będzie jego wyrok – mówił Jerzy Fedorowicz z PO.

Senator PiS Rafał Ambroziak nie dostrzega w tym zapisie niezgodności z konstytucją.

Konstytucja mówi jasno, że wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa następuje spośród sędziów, ale już nie mówi, że przez sędziów – powiedział Rafał Ambroziak.

W czasie kiedy trwała debata, zwolennicy opozycji manifestowali na tyłach Senatu.

Podczas wczorajszej debaty Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar stwierdził, że zmiana sposobu wyłaniania członków KRS jest naruszeniem umów okrągłego stołu. Senatorowie PiS zwrócili uwagę, że ta umowa powinna stracić już dawno swoją moc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj