fot. https://twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda spotka się dziś z szefem NATO

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś po południu w Brukseli z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO. Rozmowa będzie dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej w związku z napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Rano Prezydent Andrzej Duda weźmie jeszcze udział w siedzibie BBN-u w kolejnym spotkaniu sztabu kryzysowego poświęconemu sytuacji na granicy.

W ostatnich tygodniach dochodzi do licznych prób sforsowania tymczasowego ogrodzenia. W nielegalnym procederze migrantom pomagają białoruscy funkcjonariusze.

Według prof. Romualda Szeremietiewa, byłego wiceministra obrony, niebawem powinien nastąpić przełom w sprawie kryzysu na granicy.

– Akcja, którą wymyślił sobie Aleksander Łukaszenka, nie może trwać bez końca. Dysponuje on siłami migrantów, którzy uderzają w granicę, lecz widzą, że nie mogą jej przekroczyć. Sytuacja komplikuje się coraz bardziej również na terenie Białorusi. Zapowiadane są manifestacje migrantów w Mińsku, ponieważ są oni wściekli, że nie spełniają się obietnice o przedostaniu się do Europy Zachodniej. Ponadto zbliża się zima. Będzie coraz chłodniej, dlatego trudno sobie wyobrazić, by Białorusi ciągle udawało się stosować nacisk na Polskę – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

Prof. Romuald Szeremietiew zwrócił też uwagę, że Polska wciąż ma do dyspozycji rozwiązania, które mogą wpłynąć na dotychczasową politykę Białorusi. Jednym z nich jest np. zamknięcie przejść granicznych, w tym kolejowych z naszym wschodnim sąsiadem.

To – jak wyjaśnił były wiceminister obrony – może spowodować reakcję Chin, które będą wywierały nacisk na Mińsk, by jak najszybciej rozwiązał spór z Polską.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl