Powidz w czołówce

Wzrosły szanse Polski, by na naszym terytorium została zlokalizowana Główna Baza Obserwacyjna Celów Naziemnych z Powietrza, sztandarowa inwestycja Paktu Północnoatlantyckiego



Wielkopolski Powidz ma coraz większe szanse na usytuowanie w nim Głównej Bazy Obserwacyjnej Celów Naziemnych z Powietrza, sztandarowej inwestycji Paktu Północnoatlantyckiego. Jak wynika z informacji, do których dotarł „Nasz Dziennik”, zachodni eksperci NATO, którzy na początku listopada wizytowali lotnisko wojskowe w Powidzu, bardzo wysoko ocenili zaplecze logistyczne i infrastrukturę tego miejsca, Polska zaś znalazła się w pierwszej czwórce wśród dziewięciu krajów ubiegających się o budowę Alliance Ground Surveillance. Oznaczałoby to przeprowadzenie w Powidzu inwestycji natowskich o wartości sięgającej 100 mln euro oraz prawie drugie tyle corocznego dofinansowania wojskowej bazy i zaplecza ze środków NATO. W zmodernizowanym Powidzu znalazłaby się również baza dla polskich wojskowych samolotów transportowych.

O budowę natowskiej bazy AGS w Powidzu Polska zabiegała od wielu miesięcy. Nieoficjalnie wiadomo, że ulokowanie Głównej Bazy Obserwacyjnej Celów Naziemnych z Powietrza było tematem spotkania szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Radosława Sikorskiego z przedstawicielami NATO podczas jego niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki inspekcji przeprowadzanej w dniach 5-7 listopada przez grupę międzynarodowych ekspertów NATO w wielkopolskim Powidzu, badających możliwość usytuowania tam pierwszej na świecie Głównej Bazy Obserwacyjnej Celów Naziemnych z Powietrza, są utajnione i takie pozostaną aż do ostatecznego rozstrzygnięcia decyzji o lokalizacji budowy, co ma nastąpić do końca grudnia bieżącego roku. „Naszemu Dziennikowi” udało się jednak dotrzeć nieoficjalnie do informacji i danych mówiących o bardzo wysokiej ocenie, jaką przedstawiciele NATO wystawili Powidzowi. Eksperci Paktu pozytywnie ocenili lokalizację, zaplecze logistyczne i transportowe, możliwość rozbudowy infrastruktury oraz bazy lokalowej. Za plus uznano lokalizację blisko autostrady oraz niewielką odległość od Gniezna i Słupcy.

– Nieoficjalnie się mówi, ja przynajmniej mam takie informacje, że Polska znalazła się w ocenie NATO w pierwszej czwórce krajów, które ubiegają się o lokalizację takiej bazy – przyznaje w rozmowie z nami wojewoda wielkopolski dr Tadeusz Dziuba.

System AGS, jaki ewentualnie znalazłby się na terenie 33. Bazy Lotniczej Powidz, jest jednym z największych projektów w historii NATO. Jego celem jest stworzenie floty załogowych i bezzałogowych statków powietrznych zapewniającej dowódcom NATO obraz sytuacji naziemnej. Ma umożliwić prowadzenie obserwacji, wykrywanie, klasyfikowanie i śledzenie obiektów bez względu na warunki atmosferyczne. Budowa bazy zostanie sfinansowana z budżetu operacyjnego NATO – według wstępnych szacunków jest to około 100 mln euro, zaś roczny koszt obsługi to 86 mln euro. Za wybór lokalizacji bazy odpowiedzialne jest Sojusznicze Dowództwo Transformacji NATO, które ostateczną decyzję podejmie do końca 2006 roku (z nieoficjalnych informacji wynika, że może to nastąpić nawet jeszcze w tym miesiącu). O lokalizację głównej bazy operacyjnej oprócz Polski zabiegają Niemcy, Włosi i Hiszpanie. Jeżeli decyzja NATO będzie pozytywna dla Polski, rozbudowana zostanie również infrastruktura służąca naszym wojskom powietrznym. W Powidzu znajdzie się m.in. baza samolotów transportowych.

Jak wynika z informacji, do których dotarliśmy, uznanie ekspertów NATO zyskało, obok samej lokalizacji i zaplecza, również lotnisko wojskowe – posiadające sześć płaszczyzn do postoju samolotów, urządzenia zapewniające możliwość składowania paliwa lotniczego (do 4 milionów litrów) oraz dwa pasy startowe o długości 3500 metrów i 2720 metrów. – Daje to możliwość pełnego przystosowania go do 2013 roku do wymagań NATO związanych z budową bazy AGS – twierdzi nasz informator.

Powidzkie lotnisko znajduje się w bliskim sąsiedztwie poligonów w Biedrusku, Drawsku Pomorskim, Wędrzynie i Nadarzycach. Co najważniejsze – ulokowane jest w mocno zalesionym i trudno dostępnym terenie, co daje też pewne zabezpieczenie przed atakiem terrorystycznym. I wreszcie – w trzech pobliskich miasteczkach: Gnieźnie, Słupcy i Wrześni, funkcjonują specjalistyczne szpitale, będące niezbędnym zapleczem dla wojsk

NATO w przypadku ewentualnego konfliktu. Komisja NATO wysoko oceniła też umiejętności cywilnych zespołów, które współpracowałyby z wojskami Sojuszu. – Bardzo pozytywnie wypadła ocena zespołów ratownictwa medycznego, tego pierwszego kontaktu, ale muszę przyznać, że jeszcze lepiej oceniono działania ochotniczej straży pożarnej. Dla wizytujących Powidz przedstawicieli NATO takie ochotnicze jednostki straży pożarnej, w pełni wyposażone i świetnie wyszkolone, to była nowość – powiedział nam mjr Jerzy Fleming, doradca wojewody wielkopolskiego ds. obronnych i systemu AGS.

O budowę systemu AGS i związanej z tym bazy w Powidzu zabiegają nie tylko przedstawiciele rządu, ale też lokalni samorządowcy. Inwestycja NATO korzystna byłaby dla całej Wielkopolski, ponieważ oznaczałaby budowę nowych szkół, przedszkoli, centrów handlowych i ośrodków sportowych, których dzisiaj w pobliskich miejscowościach po prostu brakuje.

Wojciech Wybranowski
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl