Platforma jak flaga na wietrze

Przyjęta jednogłośnie przez Sejm RP nowela ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych dotycząca zasad wywieszania flagi państwowej – prawdopodobnie zostanie odrzucona przez Senat. Nowela wzbudziła szereg obiekcji w senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która uznała, że sejmowe rozwiązanie nie jest jednoznaczne i może rodzić problemy z interpretacją przepisów. Nowelę w Senacie skrytykowała też strona rządowa, wcześniej niezgłaszająca do tego rozwiązania uwag.

W ocenie senatora Władysława Ortyla (PiS), opinia senackiej komisji samorządu i administracji do noweli tzw. ustawy o fladze dotyczyła wątpliwości, czy zapisy zaproponowane przez Sejm nie ograniczą możliwości wywieszania flagi państwowej przez obywateli Polski. – Opowiadaliśmy się za przyjęciem rozwiązania zaproponowanego przez Sejm, ale nie zgodziła się z nim Platforma Obywatelska. Dziwię się, bo w Sejmie tak nie było. Niestety, jesteśmy w mniejszości i nasz głos nie był słyszalny – powiedział nam senator Ortyl. Jego zdaniem, mimo negatywnej rekomendacji komisji, sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta i na pewno będzie dyskutowana na forum Senatu. Jak dodał senator Sławomir Sadowski (PiS), w tej chwili każdy obywatel może wywiesić flagę i nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Zaznaczył, że w komisji pojawiły się jednak sugestie dotyczące kwestii nakładania obowiązku wywieszania flagi. – Chodziło o to, że nałożenie obowiązku na obywateli mogłoby zostać źle odczytane przez społeczeństwo. Powstałby też problem egzekwowania tego obowiązku. Ostatecznie głosowanie w komisji zadecydowało o odrzuceniu ustawy – dodał. Jak ustaliliśmy, biuro legislacyjne Senatu uznało, że w przepisach prawa nie powinny znajdować się nieczytelne w sensie legislacyjnym zapisy, a za takie zostało uznane zawarte w noweli ustawy „zalecenie” dotyczące wywieszania flagi państwowej.
Sejmowego dokumentu próbował bronić przed senatorami dr Artur Górski (PiS), poseł sprawozdawca.
– Tłumaczyłem, że jest to wyrażenie pewnej woli posłów, mające charakter postulatywny, za którym kryje się konkretny wymiar postawy ideowej, patriotycznej, i chęć edukacji patriotycznej przez wywieszanie flagi biało-czerwonej. Ponadto w niektórych ustawach mamy do czynienia z preambułami, które przecież nie mają odniesienia sensu stricto prawnego, ale są zbiorem pryncypiów, do których przepisy prawa winny się odnosić. Moje argumenty jednak nie przekonały senatorów. Uznano, że wyrażenie „zaleca się” nie jest pojęciem odpowiadającym zasadom legislacji, gdyż jest niejednoznaczne, a więc mogą pojawić się wątpliwości interpretacyjne – podkreślił Górski.
W całej sprawie dziwi zmiana stanowiska strony rządowej, która do ustawy sejmowej nie zgłaszała uwag. Zanim jednak nowela dotarła do Senatu, rząd zmienił pogląd związany z wątpliwościami, czy sejmowy zapis może uniemożliwić całoroczne wywieszanie flagi, oraz z przekonaniem, że przyjęcie noweli spowoduje lawinę pytań dotyczących interpretacji ustawy. Komisja mogła podjąć się zadania sprecyzowania zapisów ustawy, by usunąć wątpliwości interpretacyjne, jednak senatorowie uznali, że odrzucenie nowych zapisów będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. – Broniłem naszej propozycji, przypominając, że jest kompromisem, który poparły wszystkie kluby parlamentarne, a jeśli są wątpliwości interpretacyjne, to Senat może wprowadzić poprawkę, która je wyeliminuje. Ale ostatecznie komisja senacka uznała, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian, i zarekomendowała odrzucenie ustawy w całości. Myślę, że negatywne stanowisko rządu, który w kwestii ustawy zmienił zdanie, było decydujące dla senatorów – dodał poseł Górski.
Opinia komisji nie przesądza ostatecznej decyzji Senatu i sprawa będzie podnoszona najprawdopodobniej w połowie grudnia podczas kolejnego posiedzenia tej izby.


Marcin Austyn
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl