fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Czerwińska: Prostota, Przejrzystość i Przyjazność sytemu to strategia MF

3xP, czyli Prostota, Przejrzystość i Przyjazność sytemu to strategia, na którą stawia Ministerstwo Finansów – oświadczyła nowa szefowa resortu Teresa Czerwińska.

W pierwszym od swojej nominacji wywiadzie prasowym (udzielonym dla dziennika „Rzeczpospolita”) Teresa Czerwińska zaznaczyła, że zbliżamy się do momentu, w którym coraz istotniejsze będzie upraszczanie i zwiększanie przyjazności dla biznesu przepisów oraz funkcjonowania aparatu skarbowego. Resort planuje też powołać rzecznika praw podatnika.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski ocenia, że prostota w kwestii podatków to jeden z potrzebnych kierunków zmian. Jak podkreśla, „Polska ma jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych”.

– Jesteśmy prawie na samym końcu. Zatem prostota podatków jest rzeczywiście bardzo potrzebna, szczególnie w obliczu sytuacji, iż w prawie podatkowym obowiązuje zasada, że nieznajomość prawa szkodzi i takowa nieznajomość nie jest żadnym wytłumaczeniem dla organów skarbowych. Prostota podatków sprzyjałaby obywatelom i przedsiębiorcom prowadzącym działalność – wskazuje dr Piątkowski.

Minister Teresa Czerwińska w rozmowie z prasą wskazała też, że deficyt budżetowy za 2017 rok będzie niższy niż 30 mld zł. Dokładna kwota będzie znana pod koniec marca.

Odnosząc się do budżetu na ten rok oceniła, że poprawa ściągalności podatków, czy lepsza koniunktura gospodarcza mogą spowodować, że pojawią się pewne „pozytywne zaskoczenia”.

Przewidujemy wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. – wskazała minister Czerwińska.

RIRM

drukuj