fot. https://www.gov.pl

W 2022 roku organizacje pożytku publicznego otrzymają środki według starych zasad

Resort finansów informuje, że w tym roku organizacje pożytku publicznego otrzymają środki z 1 procenta według starych zasad. Odbędzie się to na podstawie rozliczenia podatku za 2021 rok.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące Polskiego Ładu. Jedno z nich dotyczyło sytuacji osób, które korzystają z pomocy organizacji pożytku publicznego, poprzez przekazywany na nie 1 proc.

Wiceszef resortu wskazał, że zasady przekazywania jednego procenta tym organizacjom się nie zmieniają. W 2021 roku organizacje pożytku publicznego otrzymały tytułem 1 proc. środki w wysokości 972 mln złotych. Jeśli chodzi o ten rok, otrzymają środki według starych zasad, na podstawie rozliczenia podatku za rok 2021.

– Przyjmując za podstawę zakładaną realizację dochodów z PIT-u z ustawy budżetowej na 2022 rok, w 2023 roku organizacje pożytku publicznego powinny otrzymać z rozliczenia za 2022 rok środki przekraczające 1 miliard złotych, czyli nie mniej, a więcej środków niż otrzymały w tym roku. Ministerstwo jest również otwarte na dialog. Jest w bieżącym kontakcie z Radą Działalności Pożytku Publicznego – wskazał wiceminister Jan Sarnowski.

Wiceminister finansów mówił, że w tym roku będą trwały prace nad zmianami, które miałyby uzupełnić system wspierania organizacji pożytku publicznego.

RIRM

drukuj