fot. twitter.com/MF_GOV_PL

T. Czerwińska: Wskaźnik PMI poniżej 50 pkt nie jest czymś bardzo niepokojącym 

Widzimy oznaki spowolnienia, ale wskaźnik PMI poniżej 50 punktów nie jest czymś bardzo niepokojącym – stwierdziła w piątek minister finansów Teresa Czerwińska. Szefowa resortu była pytana o wskaźnik, który prognozuję koniunkturę w najbliższym czasie.  

Firma Markit poinformowała, że PMI dla Polski w listopadzie był na poziomie 49,5 pkt. wobec 50,4 pkt. w październiku. Autorzy badania podkreślili, że jest to najsłabszy wynik od ponad 4 lat.

Polska jest jednym z państw Unii Europejskiej, które rozwija się najszybciej. Jednak wpływ na naszą gospodarkę ma także sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapewniła, że resort obserwuje rynki zewnętrzne, zwłaszcza blisko nas, czyli naszych głównych partnerów handlowych.

Widzimy pewne oznaki spowolnienia. Te wskaźniki nie są niczym nowym, pokazują pewną przyszłość i na to powinniśmy być przygotowani. Czyli te ryzyka zewnętrzne są (…) zarówno ryzyka związane z Brexitem, ryzyka, które dotyczą polityki fiskalnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską a Chinami. Te ryzyka analizujemy, ale uprzedzająco podejmujemy działania, które właśnie taki stabilny wzrost gospodarczy mają podtrzymać w przyszłych okresach – mówiła szefowa Ministerstwa Finansów. 

Przedstawiciele ministerstwa zwracają uwagę, że PMI nie jest najlepszym wskaźnikiem, jeśli chodzi o polską gospodarkę.

Najważniejsze komponenty odpowiadające za spadek wskaźnika dotyczą nowych zamówień i wyhamowania tempa wzrostu zatrudnienia.

RIRM/PAP

drukuj