Minister Szczurek podważa obietnicę prezydenta

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że w przyszłym roku będzie bardzo trudno osiągnąć cel 2 proc. PKB przeznaczonych na wojsko. Zaznaczył, że „nigdy nie było mówione, że ten wzrost wydatków musi nastąpić natychmiast”.

Szef resortu finansów nie przewiduje też z tego tytułu podnoszenia podatków. Podniesienie nakładów na wojsko z 1,95 proc. do 2 proc. PKB rocznie zapowiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Wszystko wskazuje na to, że armia została użyta na cel bieżącej polityki – powiedział poseł Dariusz Seliga, członek sejmowej komisji obrony. Polityk przypomniał ubiegłoroczne cięcia na armię.

– Byłem przekonany, że wyjdzie minister finansów, że to nie będzie sam premier. Że minister wyjdzie i powie, że z tymi środkami będzie trudno, że tych środków nie będzie, dlatego że pragnę przypomnieć: w zeszłym roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zgodził się, a minister finansów i premier to zrobili – zabrali przeszło 3 mld z polskiej armii. Mówią, że to pieniądze przesunięte, że one kiedyś wrócą. Oczywiście, one nigdy nie wrócą do budżetu MON. Rok wcześniej było to bodajże 1,7 mld. To pokazuje prawdziwe intencje rządu Donalda Tuska co do polskiego bezpieczeństwa – zaznaczał poseł Seliga.

Eksperci wyliczyli, że podniesienie nakładów do 2 proc. PKB dałoby ok. 800 mln zł rocznie więcej na siły zbrojne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl