Lodowce w Himalajach nie stopnieją

– To niemożliwe, by lodowce w Himalajach stopniały do 2035 roku – poinformował wiceprzewodniczący panelu naukowego ONZ poświęconego zmianom klimatycznym. Organizacja, nie zważając na dowody obalające teorię naukowców, opublikowała błędny raport, który wywołał panikę w Indiach i mógł mieć decydujący wpływ na grudniowy szczyt klimatyczny w Kopenhadze.

Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w 2007 roku wydał raport, w którym przewidywał, że do 2035 roku stopnieją lodowce w Himalajach. „Lodowce w Himalajach topią się szybciej niż w innych częściach świata. Prawdopodobieństwo, że znikną do roku 2035, a nawet wcześniej, jest bardzo wysokie” – głosi raport. Wielu naukowców podważało tezy zawarte w dokumencie ONZ. Tym razem Jean-Pascal van Ypersele zgodził się z nimi, mówiąc, że informacja była błędna i wymaga korekty. Podkreślił jednak, że ogólny obraz wpływu człowieka na zmiany klimatyczne, jaki został przedstawiony w raporcie, jest niezmienny. – Nie widzę powodu, by jeden błąd w mającym 3 tys. stron raporcie mógł podważyć wiarygodność całego dokumentu – powiedział Ypersele. – Niektórzy ludzie będą próbowali wykorzystać pomyłkę, by podważyć wiarygodność IPCC, jednak jeśli potrafimy to odkryć, wytłumaczyć i zmienić, powinno to wzmocnić wiarygodność IPCC, pokazując, że jesteśmy gotowi uczyć się na własnych błędach – dodał. Pogląd o topnieniu lodowców w Himalajach zapoczątkował indyjski badacz lodowców Syed Hasnain, a jego teoria została opublikowana w magazynie „New Scientist” w 1999 roku. Jednak w grudniu ubiegłego roku czterech badaczy przygotowało list opublikowany przez tygodnik „Science”, argumentując, że zniknięcie lodowców do 2035 roku jest fizycznie niemożliwe. – Jest to niewykonalne – powiedział dla BBC Jeffrey Kargel z Uniwersytetu w Arizonie. – Jeśli mamy do czynienia z lodem grubości 200-300 m, w niektórych przypadkach do 400 m, i jeśli będzie się kurczył metr lub dwa metry na rok, nigdy nie pozbędziemy się go w ćwierć wieku – powiedział Kargel. Indyjski minister środowiska Jaram Ramesh wezwał w tym tygodniu IPCC, by wyjaśnił, w jaki sposób obliczył, że będzie to 2035 rok. Tymczasem Georg Kaser z austriackiego Uniwersytetu w Innsbrucku w wywiadzie dla AFP powiedział, że już w 2006 roku ostrzegał IPCC przed wydaniem raportu informującego, że w 2035 roku stopnieją lodowce w Himalajach. – To jest tak błędne, że niewarte dyskusji – powiedział Kaser. Zasugerował również, że niektóre sposoby prac IPCC powinny zostać zrewidowane, zanim rozpoczną się prace nad nowym raportem.


Wojciech Kobryń
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl