fot. PAP/EPA

Słowacja: stan premiera Roberta Fico jest stabilny, ale nadal poważny

Stan postrzelonego w środę premiera Słowacji, Roberta Fico, jest stabilny, ale nadal poważny, nie ma jednak konieczności przekazania komuś jego obowiązków. „Komunikujemy się z nim na tyle, na ile pozwala jego zdrowie” – poinformował w sobotę minister obrony Słowacji, wicepremier Robert Kaliniak.

Władze Słowacji podały najnowsze informacje dotyczące stanu zdrowia postrzelonego premiera. Wicepremier Robert Kaliniak przekazał, iż premier w najbliższych dniach prawdopodobnie nie zostanie przewieziony do Bratysławy.

„Nie jest jednak prawdopodobne, by udało się przewieźć Roberta Fico do Bratysławy w najbliższych dniach – nie pozwala na to jego stan, ale jesteśmy blisko dobrej prognozy dla premiera” – wskazał Robert Kaliniak.

Robert Kaliniak powiedział, że Robert Fico jest przytomny, ale ma pewne ograniczenia w komunikacji.

„Zdarzyło się kilka cudów, nie znajduję słów, by podziękować lekarzom za to, że jesteśmy coraz bliżej pozytywnych prognoz” – podkreślił minister obrony Słowacji.

Wicepremier powiedział, że komunikują się z premierem tylko w najważniejszych sprawach i nie jest konieczne, aby jako wicepremier przejął jego kompetencje.

W piątek Robert Fico przeszedł kolejną operację w szpitalu Bańskiej Bystrzycy – zabieg trwał prawie dwie godziny. Operacja pozwoliła na skontrolowanie, jak leczą się rany postrzałowe, a zabieg pokazał, że pierwsza operacja została dobrze przeprowadzona.

Minister zdrowia Słowacji, Zuzana Dolinkova, potwierdziła, że piątkowy zabieg, który został przeprowadzony, by usunąć martwą tkankę po postrzałach, pozwolił na dobre rokowania dla premiera.

Bezpośrednio po zamachu Robert Fico, który został ranny w brzuch i klatkę piersiową, przeszedł trwającą pięć godzin operację.

Wicepremier poinformował też, że to on będzie prowadzić on najbliższe posiedzenia rządu. Zaplanowana jest jedna regularna sesja oraz specjalne spotkanie ministrów w sprawie funduszy europejskich. Podkreślił, że rząd pracuje normalnie i zajmuje się problemami kraju.

Powiedział również, iż jego zdaniem media ponoszą winę za podziały w społeczeństwie, które doprowadziły do zamachu.

„Robert Fico od dawna był określany najgorszymi przymiotnikami, na billboardach opisywano go jako zło” – oznajmił Robert Kaliniak.

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy weźmie udział we wtorek w posiedzeniu okrągłego stołu. Spotkanie przewodniczących wszystkich parlamentarnych partii politycznych organizują wspólnie kończąca 15 czerwca urzędowanie prezydent Zuzana Czaputova i prezydent-elekt, Peter Pellegrini.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl