fot, Marek Borawski / KPRP

Polska para prezydencka złożyła kwiaty na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę we Włoszech. Rano Prezydent Polski złożył kwiaty na grobie Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej. Przypada dziś 104. rocznica urodzin Papieża Polaka.


Po południu Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uroczystości odbędą się na Polskim Cmentarzu Wojennym. Prezydent odda hołd polskim żołnierzom.

Rankiem 18 maja 1944 roku żołnierze 12. Pułku Ułanów Podolskich zatknęli na szczycie zaciekle bronionej przez Niemców góry biało-czerwony proporzec.

– W wyniku tego polskiego zwycięstwa, w wyniku tamtej bitwy – jak mówią historycy – droga na Rzym stanęła wtedy otworem i już wkrótce, bo 4 czerwca 1944 roku, oddziały amerykańskie, oddziały alianckie właściwie prawie bez walki wkroczyły do Rzymu i opanowały Rzym, wyzwoliły tę część Włoch. To bardzo ważny moment w naszej historii. Ze wzruszeniem spotkamy się z ostatnimi żyjącymi weteranami – podkreślił prezydent RP.

W piątek prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch, Sergio Mattarellą.

Politycy rozmawiali m.in. na temat bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, sytuacji na Ukrainie i szczycie pokojowym w Szwajcarii.

Prezydentowi podczas wizyty we Włoszech towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl