Leczyć najwcześniej, jak się da

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi będzie realizatorem zapowiadanego pod koniec ubiegłego roku „Programu kompleksowej diagnostyki terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu”. Dzięki niemu pacjenci, którzy jeszcze się nie urodzili, a już wiadomo, że mają poważne problemy ze zdrowiem, zostaną objęci kompleksową opieką medyczną.

Celem „Programu kompleksowej diagnostyki terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu” jest wdrażanie najnowocześniejszych metod leczenia dziecka w prenatalnej fazie jego rozwoju przy wykorzystaniu aparatury badawczej najnowszej generacji. Program składa się z dwóch części: dotyczącej zabiegów i terapii w przypadku wad pozasercowych u dziecka poczętego oraz dotyczącej problemów kardiologicznych.

Koordynatorem programu jest prof. Krzysztof Szaflik z Zakładu Ultrasonografii Ginekologiczno-Położniczej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jak mówi prof. Maria Respondek-Liberska, współwykonawca programu, z punktu widzenia terapii i dalszego życia problemy kardiologiczne są najważniejsze, a zarazem najczęstsze u dzieci poczętych. Mogą być one różne – od wad serca, przez zaburzenia jego rytmu, po niewydolność krążenia. – Dawniej leczyliśmy te wady u noworodków, a jeszcze dawniej leczyło się je u dzieci. Jeszcze mnie uczono, że dziecko, aby mogło być zakwalifikowane do zabiegu kardiochirurgicznego, musi mieć odpowiednią wagę, wzrost. Teraz okazuje się, że skoro widzimy pacjentów i znamy ich problemy medyczne przed urodzeniem, możemy ich również leczyć – tłumaczy prof. Respondek-Liberska.

Zgodnie z założeniami programu, w Łodzi ma powstać modelowy ośrodek chirurgii płodu, w którym odbywać się będzie leczenie najmniejszych pacjentów z całej Polski. Dotychczas dostępność leczenia dziecka przed urodzeniem była ograniczona, przede wszystkim ze względu na brak standardów w przeprowadzaniu procedur leczniczych w odniesieniu do dzieci z wadami rozwojowymi. Koordynator programu będzie prowadził ocenę jego efektywności i skuteczności oraz monitorował go we współpracy z Departamentem Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. Dzięki programowi ma zostać stworzony jednolity, optymalny model postępowania diagnostycznego w celu wykrywania wad rozwojowych u dzieci poczętych. Na realizację początkowej fazy programu w roku bieżącym zostały przewidziane środki w wysokości 500 tys. zł.

Magdalena M. Stawarska, Aneta Jezierska
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl