Krzyż stał się bramą

Kilka tysięcy młodych ludzi, głównie gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, przybyło na Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który tradycyjnie odbywa się na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września. Tegoroczne spotkanie, na które zaprosił biskupdrohiczyński Antoni Dydycz przebiegało pod hasłem: „Krzyż stał się nam bramą”. Cytat ten został zaczerpnięty z wiersza C.K. Norwid. Było one też ono dziękczynieniem za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Do Serpelic, grupy, które przebywały ze swymi duszpasterzami, katechetami i nauczycielami przywiozły ze sobą ze sobą krzyże. Wzbogaciły one, istniejąca od kilku lat, serpelicką górę krzyży, znajdującą się przed szczytem Kalwarii Podlaskiej. Została ona tam odwzorowana, co do położenia i odległości pomiędzy stacjami z Kalwarii Jerozolimskiej oraz wpisana w nadbużański krajobraz przez nieżyjącego już brata Adama Krajewskiego OFMCap .On także, jako fundament monumentalnych stacji Dogi Krzyżowej umieścił w nich kamienie z Jerozolimy. Przed przybyciem do Serpelic, młodzież zgromadziła się w sześciu kościołach Sokołowa Podlaskiego, Drohiczyna, Siemiatycz i Sarnak, na spotkaniu modlitewnym, połączonym z katechezą i drogą krzyżową. Ten pierwszy etap prowadzili duszpasterze młodzieży: ks. Karol Lipczyński, ks. Krzysztof Malinowski, ks. Wojciech Wysocki, ks. Adam Banaszek , ks. Tomasz Przewoźny i ks. Tomasz Duszkiewicz, ks. Wojciech Ryczkowski, ks. Krzysztof Dobrogowski, ks. Marcin Szymanik, ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Jarosław Błażejak i ks. Krzysztof Rzepczyński.

Młodzież wysłuchała konferencji oraz uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej,  z rozważaniami opartymi na tekstach bł. ks. Jerzego Popiełuszki  Grupy, po przybyciu do Serpelic wyruszyły ścieżkami Kalwarii Podlaskiej z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia i śpiewem. Na szczycie wysłuchały koncertu modlitewno – ewangelizacyjnego, który prowadziła grupa ” Młodzi Dla Lwów” z Mokobód w diecezji siedleckiej.  Głównym punktem modlitewnego spotkania była Eucharystia, celebrowana przez ks. bp. Antoniego Dydycza. Prosił za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego o ducha świadectwa wiary w dzisiejszym świecie zarówno przez młodzież, jak też rodziców, nauczycieli i katechetów. Zaapelował też, aby w znaku krzyża młodzi ludzie szukali oparcia i mocy w pokonywaniu życiowych problemów. Homilię wygłosił natomiast o. Gabriel Bartoszewski OFMCap – promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym i współpracownik procesu na poziomie apostolskim w opracowaniu o męczeństwie i przygotowaniu do beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał on jego postać o szerokim, pełnym miłości spojrzeniu na każdego człowieka oraz rozległych horyzontach, począwszy po swych rodziców , przez młodzież i ludzi powierzonych jego trosce duszpasterskiej, aż po robotników. Przypomniał jego przesłanie kierowane do różnych środowisk, a głownie do młodzieży, że życie bez wiary nie ma sensu. Mówił, że wielkość jego rodziła się przy ołtarzu. Był on w tym co czynił zawsze kapłanem i zawsze przemawiał jako kapłan, a nie polityk, co mu wielokrotnie zarzucano. Mówił, w swych kazaniach prawdę oraz, to co czuli ludzie wierząc, nie mogący często publicznie tego wypowiedzieć. To stało się powodem jego szykan i cierpień oraz okrutnego męczeństwa.  Ukazał wielki kult, jakim był otoczony zaraz po śmierci i obecnie, gdy do grobu pielgrzymowało już ponad 26 milionów ludzi.  Polecił też jego opiece młodzież z Podlasia, regionu, skąd pochodził Błogosławiony. Przypomniał też, że czyni to w dniu jego. Życzył jej także, aby tak jak dla księdza Jerzego krzyż, który towarzyszył mu od dnia urodzin w święto Podwyższenie Krzyża św., aż po męczeńską śmierć, stał się w ich życiu drogą i bramą do nieba. Ten zaś młody błogosławiony kapłan, stał się Patronem, stanowiąc wzór miłości do rodziców, ludzi i prawdy, a także w pokonywaniu każdego zła dobrem. Zakończył apelem – „Bądźcie tak dobrzy jak On !”.

Młodzież skierowała wyrazy jedności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, dziękując za beatyfikację ks. Jerzego.  Przed błogosławieństwem nastąpiło też poświęcenie „Krzyży Jedności”.  Dzień Młodzieży w Serpelicach, został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Andrzeja Lubowieckiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Gościem jego był również aktor Jerzy Zelnik, który odczytał jedną z lekcji mszalnych. Zakończyło je symboliczne przejście przez bramę zrobioną z pękniętego krzyża. Wszyscy przybyli na spotkanie otrzymali też, poświęcone krzyże, nawiązujące do symboliki rozdartego krzyża, który górował podczas Nabożeństwa Ekumenicznego w Drohiczynie, pod przewodnictwem Jana Pawła II w 1999 roku.

 

Ks. Artur Płachno

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl