Krzyż drogą Kościoła

Środowa audiencja ogólna

– Niech wiara, miłość i mądrość jednoczą wszystkich wierzących w Polsce – życzył Polakom na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty Benedykt XVI. Świętemu Szczepanowi – jednemu z pierwszych diakonów posługujących ubogim, pierwszemu męczennikowi Kościoła – Papież poświęcił wczorajsze rozważanie. Ojciec Święty – po przerwie, w czasie której mówił na tematy związane z Bożym Narodzeniem – powrócił w tematach katechezy do omawiania postaci Nowego Testamentu.

Przed rozpoczęciem audiencji w Auli Pawła VI Papież Benedykt XVI serdecznie przywitał się z pielgrzymami. Następnie odczytano fragment z Dziejów Apostolskich mówiący o św. Szczepanie. Podczas katechezy Ojciec Święty przypomniał, że ten święty był jednym z siedmiu pierwszych posługujących wśród ubogich diakonów młodego Kościoła jerozolimskiego złożonego z chrześcijan pochodzenia żydowskiego. Na nich apostołowie, modląc się, włożyli ręce. W Starym Testamencie ten gest oznaczał przekazywanie ważnych urzędów, pierwotny Kościół przejął i uczynił z niego znak sakramentalny. Benedykt XVI zaznaczył, że poza służbą charytatywną św. Szczepan uczestniczył w dziele ewangelizacji w środowisku hellenistów. Głosił, że cały Stary Testament powinien być odczytywany poprzez osobę Chrystusa, tajemnica zbawienia jest centrum historii zbawienia, a kult świątynny się skończył, gdyż Jezus jest nową świątynią. Te słowa uznano za bluźnierstwo, a św. Szczepan został skazany na ukamienowanie. Stał się pierwszym męczennikiem wśród uczniów Chrystusa. Papież przypomniał również, że prześladowcy św. Szczepana złożyli jego szaty u stóp młodzieńca zwanego Szawłem. – Możemy w ten sposób zobaczyć cuda Bożej Opatrzności – stwierdził Ojciec Święty, podkreślając, że to Szaweł stał się potem Apostołem Narodów. Benedykt XVI nauczał, że jego męczeństwo miało wielki wpływ na historię Kościoła – od tego momentu rozpoczęło się prześladowanie Kościoła, ucieczka z Jerozolimy, a uczniowie stawali się misjonarzami. – Dzieje Szczepana uczą nas, że nie wolno nigdy oddzielać dobra społecznego od miłości, a miłości od odważnego przepowiadania Chrystusa ukrzyżowanego, aż po męczeństwo. Miłosierdzie i głoszenie Ewangelii zawsze idą w parze – podkreślił Papież.

Postać św. Szczepana – wyjaśniał Ojciec Święty – mówi nam również o Jezusie ukrzyżowanym, który jest centrum historii i centrum naszego życia. – Krzyż zachowuje centralne miejsce w życiu Kościoła i w naszym życiu osobistym. W historii Kościoła nie brakuje nigdy męki i prześladowań – podkreślił Następca św. Piotra. To właśnie krzyż jest źródłem misji chrześcijan. Papież zacytował słowa św. Tertuliana mówiące o tym, że chrześcijan przybywa, gdy są prześladowani. Wtedy krzyż staje się błogosławieństwem, a „przyjmując go, uczymy się chrześcijańskiej radości także w chwilach trudnych”. – Szczepan uczy nas kochać krzyż, ponieważ krzyż jest drogą, którą Chrystus do nas przychodzi – zakończył katechezę Benedykt XVI.

Po pozdrowieniu pielgrzymów w kilku językach Papież zwrócił się także do Polaków. – Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Święty Szczepan – diakon, pierwszy męczennik Kościoła, daje przykład wiary, miłości i służby braciom, ewangelicznej mądrości i odwagi w dawaniu świadectwa o Chrystusie. Niech wiara, miłość i mądrość jednoczą wszystkich wierzących w Polsce. Niech Bóg wam błogosławi – powiedział Ojciec Święty. Wśród Polaków obecnych na audiencji byli między innymi ks. bp Ignacy Jeż, ks. bp Stanisław Szymecki i ks. bp Alojzy Orszulik.

MMP, KAI

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl