fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Klub KO wyśle na Zgromadzenie Narodowe niewielką delegację, nie będzie w niej lidera PO Borysa Budki

Klub Koalicji Obywatelskiej wyśle na Zgromadzenie Narodowe niewielką delegację pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – poinformował wiceszef klubu KO Robert Kropiwnicki. W delegacji nie będzie lidera PO Borysa Budki.

Taką decyzję podjęło dziś prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej. Łącznie delegacja klubu KO ma liczyć kilkanaście osób; jej skład jest jeszcze ustalany. Udziału w ZN nie weźmie też prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Zdaniem Koalicji „wybory prezydenckie nie były wolne i równe, nie spełniały standardów uczciwych wyborów”.

Koalicja Obywatelska nie ma programu i planu, więc stwarza tylko tzw. fakty medialne; nieobecność na Zgromadzeniu Narodowym jest jednym z nich – ocenił specjalista ds. mediów Mariusz Sieraczkiewicz.

– Osoby związane z Platformą Obywatelską, przyzwyczajone do sprawowania władzy przez dwie kadencje, nie mogą się nadal pogodzić, że tę władzę stracili. Brak strategii, brak spojrzenia w przyszłość powoduje sytuację, w której cały obóz totalnej opozycji zaczyna wyglądać jak zgromadzenie ludzi poruszających się w chaosie. Zamiast walczyć z obozem rządzącym argumentami i propozycjami konkretnych rozwiązań gospodarczo-społecznych, to stwarza się fakty medialne, a nie uczestniczenie w Zgromadzeniu Narodowym jest właśnie takim faktem medialnym – podkreślił Mariusz Sieraczkiewicz.   

Według mediów, w Zgromadzeniu Narodowym nie wezmą udziału m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski; obecny ma być z kolei Aleksander Kwaśniewski.

Zwołane na jutro posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godzinie 10.00 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

PAP

drukuj