KE po raz kolejny zajmie się sprawą Polski

Sprawa Polski po raz kolejny będzie dziś przedmiotem posiedzenia ministrów ds. europejskich. Wniosek w tej sprawie złożyła Komisja Europejska. Dziś mija także termin, jaki polski rząd otrzymał od KE na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wcześniej w Brukseli tzw. białą księgę. Nasz rząd tłumaczył w niej powody przeprowadzenia reformy sądownictwa.

Z dokumentem zapoznały się także państwa członkowskie. Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że wiele krajów opowiada się za polubownym rozwiązaniem tej sytuacji.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zauważył, że wielu europejskich polityków popełniło błąd, ponieważ przyjęło narrację jednej strony.

Stara rzymska zasada „zanim wydasz wyrok, wysłuchaj drugiej strony” nie zadziałała i dzisiaj europejscy politycy zdają sobie sprawę, że popełnili błąd. Próbują się wycofać z pochopnie podjętych decyzji, dotyczących chociażby uruchomienia procedury przewidzianej w art. 7. My chcemy pomóc KE wyjść z tego ambarasu, stąd wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli; przekazanie tzw. białej księgi, czyli takiego całokształtu informacji na temat przyczyn reformy sądownictwa i faktycznego wymiaru. Mam wrażenie, że dzisiaj jesteśmy blisko tego, aby ten spór zakończyć – zaznaczył Jacek Sasin.

Według KE, w Polsce przyjęto szereg ustaw, które mają zagrażać niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

W grudniu ubiegłego roku komisja podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Domaga się ona wprowadzenia zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl